Skutecznie oszczędzanie. "Postaw sobie realne cele"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 15:13
To już ostatni dzwonek, by zacząć oszczędzać na wakacje. W Czwórce podpowiadamy, jak to zrobić, by udało nam się zgromadzić gotówkę choćby na drobne wydatki.
Audio
  • Jak skutecznie oszczędzać i pomnażać pieniądze? (Dajesz radę/Czwórka)
Skuteczne oszczędzanie - jak zacząć?
Skuteczne oszczędzanie - jak zacząć?Foto: Glow Images/East news

Jak przekonywał Michał Szafrański, ważniejsze od pytania "jak oszczędzać?" jest pytanie "po co?". - oszczędzanie to forma wyrzekania się pewnych rzeczy po to, by mieć coś innego w przyszłości. Trzeba więc sobie stawiać cele, mieć dobry plan. W przeciwnym razie, w którymś momencie będziemy chcieli "zaszaleć" i przestaniemy oszczędzać - mówił ekspert i podkreślał, że oszczędzać należy "rozsądnie". - To oznacza, że wydajemy pieniądze świadomie. Odmawiamy sobie niektórych wydatków, ale tylko niektórych - tych, które po głębszym zastanowieniu uznamy za zbędne. Mniej ważne niż nasze założone pierwotnie cele - mówił ekspert.

O czym jeszcze należy pomyśleć, zanim zaczniemy oszczędzać i jak nie dać się zakupowym pokusom? O tym w nagraniu audycji. Mówiliśmy także o instrumentach finansowych, które pomagają skutecznie oszczędzać, a słuchacze Czwórki w materiale Dominiki Klimek opowiadali o swoich sposobach na gromadzenie gotówki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Michał Szafrański (autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl i książki "Finansowy ninja")

Data emisji: 07.06.2016

Godzina emisji: 12.00

kd/pj


Czytaj także

"Do oszczędzania zmusza Polaków strach"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:02
Nie myślimy o przyszłości, skupiamy się na teraźniejszości, a planowanie czegokolwiek nie jest naszą mocną stroną - wynika z VI edycji raportu "Postawy Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga. - Oszczędzamy wówczas, gdy zaczynamy się bać - mówi Krzysztof Kaczmar z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepszy sposób na oszczędzanie to pomnażanie przychodów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 13:00
Jeśli chcesz odłożyć na wakacje, samochód lub na wkład własny na mieszkanie, znajdź dodatkową pracę i rozsądnie planuj swój miesięczny budżet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraniczne wakacje za grosze? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 14:00
Tani urlop to niekoniecznie wycieczka last minute do popularnego kurortu. Niedrogą podróż można zaplanować zupełnie samodzielnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie zbankrutować na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 14:25
Tani lot, odpowiednio wcześniej zarezerwowane noclegi w hostelu lub prywatnej kwaterze, a do tego... zdrowy rozsądek! Oto przepis na tanie wakacje.
rozwiń zwiń