Przegląd techniczny samochodu - jak to się robi w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 21:23
Raz do roku każdy samochód musi przejść obowiązkowe badanie techniczne, które jest przeprowadzane w stacji diagnostycznej. Jak przebiega taki przegląd i czy samochody na naszych drogach są bezpieczne? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Aktualny przegląd techniczny samochodu to obowiązek każdego kierowcy. - System kontroli technicznej w ciągu ostatnich lat w Polsce zdecydowanie się poprawił. Coraz więcej aut w Polsce jeździ dobrze wyposażonych i sprawnych technicznie - tłumaczył. Oczywiście mamy wciąż problemy techniczne, ale są to kwestie, które najprawdopodobniej zostanie niebawem rozwiązany - tłumaczył.  

Posłuchaj
12:25 2020_08_04-15-16-49_CZAT.mp3 Przegląd techniczny pojazdu - rozmowa z Marcinem Barankiewiczem i Wojciechem Drzewieckim (Czat Czwórki) 

A jak przekonywał Marcin Barankiewicz, w procesie poprawy stanu technicznego aut na polskich drogach niebagatelne znaczenie ma fakt, że dane techniczne skontrolowanych pojazdów od kilku lat trafiają do centralnego systemu. - Zmieniono też sposób opłat za przeglądy, teraz wnosi się je przed wykonaniem badania, co oznacza, że płaci się za samo badanie, a nie za jego pozytywny wynik - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także: 

Na czym polega taki przegląd pojazdu? Jak tłumaczyli eksperci, stacje kontroli pojazdów sprawdzają auta pod kątem bezpieczeństwa. - Jeśli przegląd jest rzetelnie wykonany, daje to pewność, że auto jest bezpieczne. Sprawdzane są zawieszenie, hamulce oświetlenie, i wszystkie najważniejsze elementy, odpowiadające za funkcjonowanie pojazdu - mówił Marcin Barankiewicz. - Jeśli auto przeszło dobrze wykonany przegląd techniczny, nie ma prawa wyjechać na drogę niesprawne - podkreślał Wojciech Drzewiecki. 

Jak tłumaczyli eksperci, zapowiadane są zmiany w systemie badań technicznych. - Chodzi między innymi o zwiększenie nadzoru nad wykonywanymi badaniami i dalszą poprawę ich jakości - tłumaczył Marcin Barankiewicz. - Samochody stają się coraz bardziej nowoczesne i wyrafinowane, na pokładach mamy coraz więcej elektroniki, dlatego coraz pełniejsza diagnostyka wymaga też coraz bardziej skomplikowanej aparatury - mówił zaś Wojciech Drzewiecki. 

Czytaj także:

W programie odwiedziliśmy także stację diagnostyczną a w Instytucie Transportu Samochodowego, gdzie Anna Depczyńska rozmawiała z Patrykiem Szlasą. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Wojciech Drzewiecki (Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar), Marcin Barankiewicz (prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów) 

Data emisji: 04.08.2020

Godz. emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie w samochodach. Pomagają, czy przeszkadzają?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:02
Jak przekonywali eksperci Czwórki, polskich kierowców podzielić można na dwie grupy: tych, którzy potrafią korzystać z nowinek technologicznych w samochodach, i tych, którzy mają wciąż "stare przyzwyczajenia".
rozwiń zwiń