Nowe technologie w samochodach. Pomagają, czy przeszkadzają?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:02
Jak przekonywali eksperci Czwórki, polskich kierowców podzielić można na dwie grupy: tych, którzy potrafią korzystać z nowinek technologicznych w samochodach, i tych, którzy mają wciąż "stare przyzwyczajenia".
Audio
  • O nowoczesnych samochodach i udogodnieniach, a także utrudnieniach dla kierowców - rozmowa ze studia (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: metamorworks/Shutterstock.com

wypadek samochody 1200.jpg
Jazda na zderzaku, czyli "typowy polski kierowca" na drodze

- Samochody są dziś wyposażone w bardzo różnorodne systemy wspomagające w zakresie bezpieczeństwa czynnego. O ile niegdyś były to wyłącznie: system kontroli trakcji, czy ABS, to dziś do tego podochodziły systemy monitorujące przestrzeń wokół samochodu, a także wilgotność powietrza, zanieczyszczenie - tłumaczy Rafał Kosiński. - Z nowoczesnym samochodem jest jak ze smarfonem: kupujemy go i potrafimy go obsłużyć. Ale czy potrafimy korzystać z jego potencjału i wszystkich funkcji? Nie. Bo kierowcy, wsiadający do nowoczesnych aut, otrzymują naraz taką ilość informacji, że nie są w stanie jej przetworzyć.


samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Jak podkreślał Robert Rybicki, systemy te nie zastępują reakcji kierowcy, a mają je wyłącznie wspierać. - Kamery termowizyjne, detekcja pieszych i rowerzystów, system wykrywający to, czy jesteśmy zmęczeni, czy możemy jechać dalej, aktywne tempomaty, które dają nam czas na reakcję - wymieniał ekspert. - Genialnym wynalazkiem jest też autonomiczne hamowanie, dzięki któremu stłuczki miejskie zostały ograniczone o 60-70 proc.

ZOBACZ TAKŻE Z polskich dróg znikają stare samochody? >>>

Jak nowe systemy wpływają na naszą czujność? I skąd nasz samochód może wiedzieć, jak bardzo jesteśmy zmęczeni?Kiedy zwykła wymiana jednego z elementów, np. klocków hamulcowych, staje się... kosztownym problemem? O tym, a także o tym, co jeszcze czeka nas na rynku technologii w pojazdach - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Rafał Kosiński (Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Akademia Kierowcy), Robert Rybicki (redaktor naczelny AutoŚwiat.pl)

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 15.09

kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z polskich dróg znikają stare samochody?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 16:41
Auta na polskich drogach są najstarsze w UE – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Jednak ich wiek spada. 
rozwiń zwiń