1 listopada. Jak uczcić Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 20:10
Wielu z nas nie wyobraża sobie początku listopada bez odwiedzin grobów bliskich zmarłych. Jednak z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem coraz więcej Polaków odkłada wizyty na cmetarzu na inny termin. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pablo77

Epidemiologiczny rozsądek

- Ludzie chcą uniknąć tłoku i ryzyka zarażenia - mów Marcin Duma z Pracowni IBRIS, która przygotowała sondaż "Jak chcemy spędzić Wszystkich Świętych w pandemii". - Z naszego badania wynika, że 1 listopada na cmentarz nie wybierze się aż 38,8 proc. Polaków. Większość z nas zrezygnuje też z wyjazdów i odwiedzi miejsce pochówku rodziny w miejscu zamieszkania. 

Posłuchaj
15:49 [CZWORKA]Czat Czworki 29 październik 2020 cmentarz.mp3 Jak będzie wyglądać 1 listopada na cmentarzach w Polsce? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zgodnie z dekretem wydanym przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiącZ powodu pandemii w Polsce tym roku nie będzie mszy świętych i procesji, a biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.

1 listopada nie będzie kulminacją rozważań o życiu i śmierci

- Dla Polaków wszystkie święta są ważne, a najważniejsze są te, które wiążą się z tradycją. To są momenty, które planowaliśmy i na które czekaliśmy w czasie przedpandemicznym  - zauważa socjolog dr Justyna Pochajska. - 1 listopada w wymiarze jednostkowym jest o tyle ważną datą, że skłania do refleksji nad śmiertelnością. Konfrontujemy się z tym, że życie mija i że jest kruche. 

Sprawdź także:

W tym roku takie rozważanie pojawiły się dużo wcześniej niż zazwyczaj, bo też wybuch epidemii i czas izolacji sprzyjał rozmyślaniom o przemijaniu. - Chyba nigdy jeszcze nie poświęciliśmy tyle uwagi naszemu zdrowiu, bezpieczeństwu i naszym bliskim, co w ostatnich miesiącach. I dlatego wydaje mi się, że 1 listopada w tym roku nie będzie punktem kulminacyjnym tych refleksji - podsumowuje rozmówczyni Piotra Firana.

DDM plus witamina D

- Ten dzień jest dla nas ważny, ale w tym roku równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest to, żeby unikać dużych skupisk ludzi - mówi dr Łukasz Durajski. - Proszę też pamiętać o witaminie D, która całościowo wzmacnia odporność organizmu. To co prawda nie jest panaceum na koronawirusa, ale w sezonie infekcyjnym, w którym właśnie jesteśmy, na pewno pomoże - dodaje. 

Zobacz: WEBINARY w Czwórce >>>

Boże Narodzenie - razem czy osobno?

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS wynika także, że pandemia wpłynęła na nasze plany związane z Bożym Narodzeniem. 77,9 proc. ankietowanych ma nadzieję spędzić je w miejscu zamieszkania, a 17,3 proc. poza miejscem zamieszkania. Dla 67,4 proc. ma to być święto w wąskim gronie rodzinnym, ale nie tylko z domownikami.

**

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: dr Justyna Pochajska (socjolog), dr Łukasz Durajski (Doktorekradzi.pl), Marcin Duma (Pracownia IBRIS)

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 15.08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak