Didżejska scena w internecie. Odskocznia od pandemii

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 21:17
Artyści klubowi zostali wyjątkowo mocno dotknięci pandemią. Aby nadrobić brak regularnych występów wielu z nich przeniosło się ze swoją działalnością do sieci. Grają dla swoich fanów często ze swojej sypialni lub salonu.
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: foto: Pixabay

discox - fot. Grzesiek Kozak 1200.jpg
Discox z autorskim setem w Czwórce

Brak możliwości organizowania imprez, zamknięte kluby, nieregularne sety - to rzeczywistość z która musi się mierzyć środowisko didżejskie w czasach pandemii koronawirusa. Pomimo trudnej sytuacji didżeje znaleźli ciekawe rozwiązanie dla siebie: zaczęli grać ze swoich domów. 


Posłuchaj
07:10 czwórka czat czwórki 16.12.2020 dj 16.16.mp3 O didżejskich setach w sieci opowiada DJ Eltron (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Przez wiele lat byłem zawodowym didżejem, to było moje główne źródło utrzymania. W związku z rozwojem wydarzeń w 2020 roku musiałem zmienić bardzo wiele rzeczy. Nie znalazłem się w tak trudnej sytuacji jak inne osoby. Podjąłem pracę etatową, musiałem się przystosować do nowych warunków - przyznaje Marek Stuczyński, DJ Eltron. 

Jednak rozmówca Czwórki nie porzuciła całkowicie swego zajęcia - gra sety i transmituje je do internetu. - Mogę to zrobić spontanicznie, w każdej chwili - mówi artysta. - Te moje sesje z domu mają tylko set, jeśli są naprawdę spontaniczne i mam odpowiedni nastrój. Reaguję na prośby znajomych czy dalszych znajomych o realizacje setów - dodaje. 

DJ Eltron podkreśla, że taka transmisja nie zastąpi bezpośredniej więzi z ludźmi, która tworzy się, gdy gra się w klubach. - Sety tworzę przy pomocy laptopa i telefonu podłączonego do niego. Czasem mówię coś przez mikrofon, puszczam parę płyt. Nie są zbyt długie, godzinka, półtorej. Nie są to żadne fajerwerki, a raczej zaproszenie do mojego pokoju - zdradza. - Selekcja muzyczna też jest bardzo spontaniczna. Sięgam po rzeczy, które leżą pod ręką - dodaje. 


Posłuchaj także:


lulu malina 1200.jpg
LuLu Malina: ekscytuję się nowymi brzmieniami

Artyści klubowe sceny musieli wymienić na domowe salony, sypialnie czy kuchnie. Internetowe granie to koło ratunkowe w czasie pandemii. - Na pewno cała energia klubu, ludzi, nawet światło, wszystko to ma znaczenia, nie stoję twarzą do ściany, jak w domu - stwierdza DJ Eltron. - W domu trudniej jest z tą muzyką płynąć. Szukam muzyki, która odpowiada na mój nastrój. Podczas seta zdarzają się też chaotyczne zmiany, nie traktuję tego śmiertelnie poważnie. To odskocznia dla mnie i tych kilkudziesięciu osób, które tego słuchają - podkreśla.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 16.16

pj

Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogłos 145. Mike Dean, Kanye West - hip-hopowe muzyczne uderzenie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:01
"Pogłos" otworzyły kompozycje Mike’a Deana. - O tym artyście wspominałem już wiele razy przy okazji jego genialnych solówek gitarowych, i omawiając jego wkład w rozwój no brzmienia Travisa Scotta, czy Kanyego Westa, który nie raz posiłkował się geniuszem tego artysty - opowiadał Gargamel.
rozwiń zwiń