Duchowość w czasach pandemii. Czy to próba wiary?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:00
Okres wielkanocny to najważniejszy czas dla chrześcijan. W jakiej duchowej kondycji jesteśmy tuż przed świętami?
Baranek Wielkanocny.
Baranek Wielkanocny.Foto: Ze zbiorów Polona.pl

Spotkania grup parafialnych nie odbywają się, ale uruchomiliśmy dla wiernych specjalne czaty w komunikatorach internetowych, tak, by pozostawać ze wszystkim w kontakcie o. Marek Kotyński

Od ponad roku trwają ograniczenia w dostępie do kościołów i choć wielu wiernych wybiera msze i nabożeństwa online, to jednak czas pandemii wydaje się być sprawdzianem naszej religijności, który w niektórych przypadkach może prowadzić do kryzysu wiary. - Jeśli ktoś chce szukać spokoju w wymiarze doczesnym, to znajdzie tylko to, co rzeczywistość ma mu teraz do zaproponowania. Wiara pokazuje nam zupełnie inny wymiar, w którym można znaleźć ukojenie. I tu nie chodzi o "święty spokój", tylko o spokój, który bierze się z więzi osobistej z Bogiem - zaznacza o. dr Marek Kotyński.

Posłuchaj
19:07 CZWÓRKA Czat Czworki -wiara 01.04.2021.mp3 Wielkanoc w pandemii. Wiara jest naszym sprzymierzeńcem (Czat Czwórki/Czwórka)

Kościołem jesteśmy my, a w przeżywaniu liturgii w domu nie ma nic złego. Jestem spokojna i myślę, że pandemia nie przysłoni nam istoty Wielkanocy Kasia Olubińska

W ubiegłym roku tuż przed Wielkanocą papież Franciszek w mocnych słowach apelował o to, by spędzić je w domu, by w nabożeństwach uczestniczyć online. Przed nami kolejne święta, które spędzimy w izolacji. - Mam wrażenie, że 12 miesięcy temu mieliśmy wielką moc, żeby to przetrwać, dziś, czytając to, co piszą użytkownicy mojego bloga, myślę sobie, że dużo w nas zmęczenia życiem online - mówi Kasia Olubińska autorka bloga "Bóg w wielkim mieście". - Wiem, że oprócz codzienności, z którą mierzymy się na nowych warunkach, jest jeszcze towarzysząca nam trwoga. O zdrowie bliskich, o naszą przyszłość. Jest też ból związany z odejściem tych, których kochaliśmy. Dlatego zachęcam do tego, żeby zajrzeć głębiej w swoje serce i spróbować odpowiedzieć na pytanie "czego tak naprawdę w tym roku potrzebuję?".

Posłuchaj także:

Znam osoby, które uczestniczą w nabożeństwach online w parku albo w lesie. Bo tam osiągają stan skupienia i intymność, której w kościołach czasami brakuje Franek Łoskot

Franek Łoskot z Klubu Inteligencji Katolickiej uczestniczy w nabożeństwach online, bo jak sam przyznaje, jest to dla niego najbezpieczniejsze w tej chwili rozwiązanie. - Wiem, że dla niektórych ludzi konkretne miejsce może być związane ze sferą sacrum, natomiast dla mnie ta sfera jest wszędzie - wyjaśnia bohater materiału Weroniki Puszkar. - Raczej nie oglądam mszy w telewizji, staram się uczestniczyć w nabożeństwach transmitowanych tylko w wersji audio. Robię to w każdą niedzielę i traktuję jako formę kontaktu ze wspólnotą chrześcijan. Co więcej, uważam, że pandemia to dobry czas, żeby każdy z nas zastanowił się, czym tak naprawdę jest wiara i w jaki sposób chciałoby się ją realizować. To wyzwanie dla wiernych, ale i dla Kościoła - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Goście: Kasia Olubińska (dziennikarka, autorka bloga "Bóg w wielkim mieście"), o. dr Marek Kotyński (Akademia Katolicka w Warszawie), Franek Łoskot (Klub Inteligencji Katolickiej)

Data emisji: 01.04.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Księża w drodze do wiernych. Jaki jest sens "kolędy"?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 17:00
W ramach odwiedzin duszpasterskich, nazywanych popularnie "kolędą", księża ruszają w teren, by spotkać się oko w oko z wiernymi. Przyjąć księdza, czy nie przyjąć? Jak się okazuje - to dylemat także osób wierzących.
rozwiń zwiń