Atak na World Trade Center. "Historie, które pokazują heroizm i... kreatywność w walce o życie"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 17:17
11 września 2001 roku światem wstrząsnęła wiadomość o zamachu terrorystycznym na World Trade Center. - Rozmawiałem z tymi, którzy przeżyli i bliskimi ofiar - mówi amerykanista Kamil Turecki. 
Płonące wieże WTC
Płonące wieże WTCFoto: shutterstock.com/Dan Howell

- Gdy świat obiegła informacja o zamachu miałem trzynaście lat. Byłem w szkole, to była ostatnia lekcja. Pamiętam wszystko: gdy z rodzicami wróciliśmy do domu, wciąż śledziliśmy medialne doniesienia i zastanawialiśmy się, co właściwie się wtedy stało - wspominał Kamil Turecki, amerykanista, autor książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie". - Tamte wydarzenia zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Wtedy też zrozumiałem, że chcę być dziennikarzem - tłumaczył. 

Posłuchaj
09:25 _PR4_AAC 2021_09_09-15-18-02.mp3 O historiach Polaków związanych z wydarzeniami na World Trade Center w 2001 roku opowiada Kamil (Czat Czwórki) 

Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork

W 2019 roku gość Czwórki, będąc w USA, zwiedził muzeum tamtych wydarzeń, czyli mieszczące się w Nowym Jorku National September 11 Memorial & Museum. - To takie miejsce wiecznej pamięci. I choć o historiach Polaków, związanych z tragicznymi wydarzeniami na WTC było już słychać, były one moim zdaniem niepełne, więc chciałem zebrać je w całość w postaci książki - tłumaczył Kamil Turecki. Jeden z jego rozmówców, Jan Szumański kierował pracami na gruzowisku WTC. Gość Czwórki poznał go tuż przed wyjazdem z USA i przeprowadził z nim wywiad. Większość rozmów, zawartych w książce przeprowadzał jednak przez internet, bo pandemia pokrzyżowała jego plany. - Opisałem historie tych, którzy zdążyli uciec, przeżyli, ale niestety nie tylko, także wspomnienia bliskich ofiar. To historie świadczące o ludziach, ich heroizmie, a jednocześnie niezwykłej kreatywności w walce o życie - mówił Kamil Turecki. - Jest w nich zawarta prawda o nas samych, ale także o wyjątkowych zbiegach okoliczności, dzięki którym wielu się uratowało. Na przykład Pani Leokadia Głogowska tego dnia wyszła w butach na płaskim obcasie, choć zawsze chodziła w szpilkach. To - jak się potem okazało - pozwoliło jej na skuteczną ucieczkę przez piętra, na których były porozbijane szkła - mówił gość Czwórki.  

Źr. CMS News|9/11/01: The towers are hit

Dziś jednak niektórzy patrzą na wydarzenia z 11 wrześnie przez pryzmat przeróżnych spiskowych teorii. - Na przykład takich, że to w ogóle nie był zamach, a to, że uderzyły tam samoloty to "przykrywka", ale wielu z moich rozmówców reagowało na nie alergicznie - mówił gość Czwórki.

***

Audycja: "Czat Czwórki"

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Kamil Turecki (amerykanista, autor książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Centre. Polskie historie")

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Świat w czasie pandemii… Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 21:45
Jeśli chodzi o liczbę zakażeń COVID-19 – Stany Zjednoczone przegoniły resztę świata. Szacuje się, że liczba ofiar koronawirusa wyniesie między 100 tysięcy a 240 tysięcy. Szczyt zachorowań ma przypaść w połowie kwietnia. 
rozwiń zwiń