Góry na weekend - a może Beskidy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:05
Tomasz Habdas w swojej książce "Gdzie w góry na weekend?" zachęca do ruszenia na beskidzki szlak. - Te góry poznałem dokładnie. Zacząłem je eksplorować, gdy byłem dzieckiem - mówi w Czwórce. - Potem tam regularnie wracałem i cały czas chciałem odkrywać więcej interesujących miejsc, które opisałem w książce.
Turysta w górachzdj. ilustracyjne
Turysta w górach/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/everst

Tomasz Habdas pochodzi z Żywca z serca Beskidów Zachodnich, od najmłodszych lat wraz z tatą przemierzał górskie szlaki. - W Beskidach wszystko się zaczęło, ale też tam często wracam. Zawsze gdy przyjeżdżam z zagranicy, to mam potrzebę nie tylko powrotu do domu, nie tylko Beskidów Zachodnich, ale też, żeby odwiedzić to, co bardziej na wschód. Teraz wyjeżdżam w Beskid Sądecki, który moim zdaniem też jest przepiękny - opowiada w audycji. - Za każdym razem gdy jestem w Beskidach, odnajduję coś nowego.

Jak mówi gość Czwórki, jego przygoda z górami nie jest zbyt oryginalna. Po poznaniu dobrze swojej górskiej okolicy przeniósł się w wyższe partie Tatr. - Po Tatrach przyszła pora na zagranicę i pierwszym moim wyjazdem była Ukraina i Gorgany w paśmie Karpat. Wspaniałe i bardzo dzikie góry. Przed wojną leżały na terytorium Polski, więc wciąż można się natknąć na różne pamiątki - wspomina.

Potem pojawiały się kolejne wyprawy, między innymi do Rumunii, a następnie były Alpy. Ich eksplorację Tomasz zaczął z wysokiego "C" - od razu zdobył Mont Blanc. Jednak to Beskidy skradły jego serce. Tam niezmiennie wraca, a swoją pasją do gór postanowił zarazić innych. Tak powstała książka "Gdzie w góry na weekend?". Ten przewodnik jest przeznaczony dla różnych odbiorców.

- Czytelników mógłbym podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ta, która nigdy nie była w rejonach, o których piszę, i chce poznać trasy i szczyty - tłumaczy Tomasz Habdas. - Polecam ją też osobom, które znają beskidzkie szlaki. Wydaje mi się, że doszukałem się ciekawostek, historii i legend, które mogą zainteresować te osoby, dzięki czemu mogą odkryć na nowo znane już okolice. 


Źr. Youtube/ Beskidy dla każdego: szlakiem najpiękniejszych hal Beskidu Żywieckiego

Jak zapewnia rozmówca Piotra Firana, Beskidy są przepiękne i mają wiele do zaproponowania. Różnią się od Tatr, a dominują tam lasy, hale i polany. Góry mogą zachwycić widokami, a na szlakach można się natknąć na wiele schronisk, które nie tylko mają ciekawą historię, ale obecnie oferują smaczną kuchnię i niepowtarzalny klimat. Co również ma znaczenie, w Beskidach jest mniej ludzi niż w Tatrach.

Czytaj także:

Góry to nie tylko zdobywanie szczytów i wspaniałe widoki. To także poczucie przestrzeni, wolności, swobody, ale także kontakt z naturą, niezwykłe wrażenia i emocje.

- Często powtarzam, że w górach jestem najlepszą wersją siebie. Jestem uśmiechnięty, bez zmartwień. Potrafię się zachwycić prostymi rzeczami, np. że wyjdzie słońce i mam przed sobą piękną panoramę, albo że coś smacznego dostałem w schronisku - opowiada Tomasz Habdas. - To są drobne rzeczy, które wywołują uśmiech na twarzy i chce się tych stanów emocjonalnych mieć jak najwięcej. Najpiękniejszym momentem jest schodzenie ze szczytu. W połowie drogi powrotnej uświadamiam sobie, jaki piękny dzień przeżyłem, jak fajnie go spędziłem i od razu mam pomysły gdzie dalej pojechać.

Posłuchaj
13:19 Czwórka)/Czat Czwórki - góry 15.06.2022.mp3 W Czwórce Tomasz Habdas opowiada o swojej książce "Gdzie w góry na weekend?" (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Habdas (autor książki "Gdzie w góry na weekend" i bloga "W szczytowej formie")

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 15.15

aw/ kd