Pałac Saski. Pierwsze efekty prac związanych z odbudową jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 17:36
Rekonstrukcja pałacu Saskiego będzie nie tylko odtworzeniem pięknego zabytku - powstały budynek wypełni przestrzeń miejską. Przywrócenie do życia tego obiektu to nie lada wyzwanie, w trakcie prac archeologicznych badacze mogą natrafić na prawdziwe skarby.
Okolice Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie zostanie odbudowany pałac Saski.
Okolice Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie zostanie odbudowany pałac Saski.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Pałac Saski - jeden z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej został zburzony w 1944 roku. Po wojnie nie odbudowano go. Po długich debatach podjęta została decyzja o rekonstrukcji. W sierpniu ruszyły pierwsze prace związane z przygotowaniem terenu. – Jesteśmy na półmetku prac ziemnych, które od początku września prowadzimy na placu Piłsudskiego. Ponad 40 proc. dawnych pałacowych piwnic zostało już odkopanych, prace przebiegają dość szybko – mówi Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski. - XVII- i XVIII-wieczne mury okazały się być w naprawdę dobrym stanie, co prawdopodobnie uda się pokazać mieszkańcom i turystom jeszcze w tym roku. Dla chętnych planujemy także otworzyć ścieżkę dydaktyczną.

Pałac Saski przez stulecia był jednym z najważniejszych budynków Warszawy: znajdowały się tu rezydencje, urzędy, sztaby i biura, które były świadkami historycznych wydarzeń. – Pałac Saski to miał być polski Wersal, ale później jego funkcje się zmieniały: np. na początku XIX w. w jednym ze skrzydeł było Liceum Warszawskie, w którym uczył ojciec Fryderyka Chopina – opowiadał w Polskim Radiu Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista. – W okresie 20-lecia międzywojennego była tam siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i m.in. Biura Szyfrów, gdzie złamano kod Enigmy. Z kolei pałac Brühla był najpierw siedzibą wszechwładnego ministra króla Augusta III. W XIX wieku był siedzibą Centralnego Biura Telegraficznego (Głównego Urzędu Telegraficznego), a w niepodległej Polsce – Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

bezprzedawnienia.polskieradio.pl>>>> 

Oprócz odbudowy pałacu Saskiego zmieni się także jego otoczenie. – Mówiąc o odbudowie pałacu, mówimy o odbudowie całej zachodniej pierzei placu Piłsudskiego, która uwzględnia zmiany także w ogrodzie Saskim. Chcemy go zrewitalizować, natomiast w tej chwili opracowujemy plan przesadzeń drzew, które kolidują z inwestycją - wyjaśnia gość Czwórki. - Dotyczy to nasadzeń z okresu powojennego, ale zapewniam, że drzew nie będziemy wycinać, tylko przenosić na inne miejsce.


Wieża ciśnień i staw w Ogrodzie Saskim Wieża ciśnień i staw w ogrodzie Saskim

Na początku 2023 roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny, a generalny wykonawca powinien wejść na plac dwa lata później. – Druga połowa 2030 roku to jest ten moment, w którym pałac Saski, pałac Brühla i ciąg kamienic przy ulicy Królewskiej zostaną oddane do użytku – deklaruje rozmówca Jędrzeja Rosiewicza.

Posłuchaj
04:07 CZWÓRKA Czat Czwórki - Palac Saski 29.09.2022.mp3 Pałac Saski - jaki zmieni się serce Warszawy? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 15.35

kul/kor