Światowy Dzień Zwierząt. "Adoptuj odpowiedzialnie"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 16:37
- Zanim zaadoptujemy zwierzaka, przemyślmy, czy jesteśmy na to gotowi. Pies to będzie nasz najlepszy przyjaciel, ale także ogromna odpowiedzialność przez lata - mówiła Kasia Błaszczyk z Fundacji Viva!.
Coraz częściej nasi czworonożni pupile towarzyszą nam w pracy, zakupach, podróżach czy wyjściach do restauracji
Coraz częściej nasi czworonożni pupile towarzyszą nam w pracy, zakupach, podróżach czy wyjściach do restauracjiFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

Jak podkreślała Kasia Błaszczyk z Fundacji Viva!, z jednej strony coraz więcej Polaków interesuje się losem zwierząt, z drugiej - wciąż czworonogi nie są w naszym kraju wystarczająco dobrze chronione prawem. - Choć wyroków skazujących w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami jest coraz więcej, więcej osób też ma odwagę zgłaszać takie przypadki. Niestety niemal każdego dnia otrzymujemy telefony z prośbami o pomoc - mówiła gość Czwórki. - Na szczęście widzimy też coraz więcej mądrych i świadomych adopcji. 

Schroniska są wypełnione po brzegi

W czasie pandemii adoptowaliśmy więcej zwierząt, dziś - jak tłumaczyła Kasia Błaszczyk - ten trend się odwraca. - Dla części osób zwierzak miał być tylko lekiem na samotność. Potem okazało się, że zwierzęta to nie tylko towarzystwo, ale też odpowiedzialność i wydatki, a na to wielu z tych ludzi po prostu nie było gotowych. Dlatego niektóre ze zwierząt adoptowanych w czasie pandemii wróciły do schronisk - mówiła. - Dodatkowo zwierzęta uratowane z Ukrainy wciąż mieszkają w schroniskach i domach tymczasowych, do których trafiły przed kilkoma miesiącami. 

Chcesz mieć przyjaciela - przygotuj się na niespodzianki

Jak mówiła gość Czwórki, zanim zaadoptujemy czworonoga, warto samodzielnie zweryfikować, czy jesteśmy gotowi na nowego członka rodziny. - Dowiedzmy się, czy będzie można z tym psem podróżować, czy stać nas na koszty, które poniesiemy, jeśli zwierzę się rozchoruje. Być może wraz z psem czy kotem pojawią się w domu zniszczenia, możliwe, że konieczna będzie praca z behawiorystą - wyliczała. - Jeśli dotychczas nie mieliśmy zwierzaka, a mamy dzieci, sprawdźmy, czy nie pojawią się alergie.

Posłuchaj
09:01 czwórka viva zwierzęta_PR4_AAC 2022_10_04-16-14-03.mp3 Rozmowa z Kasią Błaszczyk (Czat Czwórki) 

- Często psy zostają same po śmierci właściciela i trafiają do schroniska, bo nie ma rozwiązań systemowych, które pozwalałyby na rozwiązanie tego problemu - tłumaczyła ekspert. - Zdarza się także, że idąc na zakupy, zostawiamy przywiązanego psa pod sklepem. To narażanie naszego czworonoga na niebezpieczeństwo. Psy często są w kagańcach, przez co nie mogą się bronić, jeśli zaatakuje je inny pies. Zdarzają się przecież także kradzieże - wyliczała.  

Posłuchaj
03:45 _PR4_AAC 2022_10_04-16-35-00.mp3 Sytuacja czworonogów w Polsce - materiał Anny Depczyńskiej (Czat Czwórki) 

To, że do schronisk trafia obecnie coraz więcej zwierząt, jest także pokłosiem aktualnej inflacji i wzrostu cen, m.in. karmy czy prądu. - Sytuacja jest dziś bardzo trudna. Przyjęliśmy też zwierzęta pozostawione przez uchodźców czy po prostu bezdomne. Często są to czworonogi mniej adopcyjne i w tej chwili mamy duży problem - podkreślał Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!, która prowadzi schronisko w Korabiewicach.

Posłuchaj także:

Jeśli adoptujesz, rób to z głową

Jak tłumaczył, porzucanie zwierzęcia jest w Polsce przestępstwem, dlatego jeśli z jakiejś przyczyny nie możemy pozwolić sobie na opiekę nad naszym pupilem, warto szukać innego odpowiedzialnego domu. - Tu nie ma łatwych rozwiązań, ale porzucenie z pewnością nie jest żadnym wyjściem - tłumaczył. Jak mówiła behawiorystka Katarzyna Kucharska, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt w Głownie, warto szukać kreatywnych rozwiązań. - A jeśli już adoptujemy zwierzaka, róbmy to z głową - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Kasia Błaszczyk (Fundacja Viva!)

Data emisji: 4.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kd/kor