"Powinniśmy jeść kolorowo". O zdrowej podstawie i suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 09:53
- Zanim zdecydujemy się na to, by zażywać tabletki, warto zasięgnąć porady lekarza i dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebujemy - mówiła Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczny, autorka książki "Suplementy. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie i skutecznie wspierać swój organizm".
Paulina Ihnatowicz
Paulina IhnatowiczFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Polacy biorą ogrom tabletek, suplementują przeróżne rzeczy, jednocześnie nie mając wiedzy na temat swoich prawdziwych potrzeb. Kupujemy preparaty, które są reklamowane w mediach, nie analizując ich składu - tłumaczyła dietetyk Paulina Ihnatowicz. - Liczymy na to, że szybko i łatwo pozbędziemy się zmarszczek, problemów z układem moczowym czy nerwowym, od razu będziemy "zdrowi i piękni".

Zdaniem gościa Czwórki, zanim kupimy tabletki, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza. - I sprawdzić, czy nasze nerki i wątroba są gotowe na suplementację i leki. Poprośmy m.in. o podstawowe badania krwi - mówiła Paulina Ihnatowicz. - Drugi krok to zastanowienie się, jaki cel chcemy osiągnąć i jak długo musimy te tabletki brać. Ludzie zażywają niektóre specyfiki po kilka lat, bo "przyzwyczaili się do nich". To nie tylko bezcelowe, ale wręcz niezdrowe. 

Warto analizować składy tabletek, które zamierzamy przyjmować, czyli po prostu czytać etykiety umieszczone na opakowaniach. Jedną z zasad jest to, że im mniej przetworzony i skomplikowany jest produkt, tym lepiej i zdrowiej. - Tak jest m.in. w przypadku ostropestu, ale to nie zawsze tak działa. Są też formuły, które mają w składzie różne potrzebne zioła. Jeśli chcemy dostarczyć sobie kurkuminę i obniżyć stan zapalny, musielibyśmy jej wziąć bardzo dużo, bo składnik ten ciężko się wchłania. Tu suplementacja może więc być dobrym rozwiązaniem - zaznaczała gość Czwórki.

Posłuchaj także:

Popularne tabletki, zawierające witaminę D3 albo kwasy Omega3, to "zbyt rzadko zażywane przez Polaków środki". - Witamina D3 jest nam potrzebna, ponieważ zbyt mało czasu spędzamy na słońcu. Żyjemy zamknięci w biurach i mieszkaniach, co nie jest zdrowe - tłumaczyła ekspert. - Kwasy Omega3 zawarte są m.in. w rybach, ale wielu naszych rodaków je ich za mało. Dzięki nim poprawiłaby nam się koncentracja i samopoczucie. Ryby pomagają także regenerować wątrobę. 

Posłuchaj
14:35 ihnatowicz_PR4_AAC 2023_02_22-16-11-59.mp3 Które składniki diety warto suplementować? Mówi Paulina Ihnatowicz (Czat Czwórki) 

Najważniejsza dla zdrowia jest prawidłowo zbilansowana, różnorodna dieta, a także regularne badania lekarskie. - Jedzmy kolorowo. Jeśli ktoś ma ciężki miesiąc, nie ma warunków, by odżywiać się prawidłowo, może wspomagać się przeróżnymi witaminami musującymi typu "multi", jednak to nie są ostateczne rozwiązania - podkreślała Paulina Ihnatowicz.

W diecie warto stawiać m.in. na oleje i przeróżne "shoty", m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne. - Stawiajmy na olej lniany, z wiesiołka czy czarnuszki. Wspierają one włosy, skórę, serce i mózg. Pamiętajmy, że drogocenne kwasy tłuszczowe bardzo szybko się utleniają, więc należy zużywać je na bieżąco - wyliczała gość Czwórki. - Dodatkowo można uzupełniać swoją codzienną dietę m.in. o siemię lniane, imbir, kurkumę, cynamon, aronię czy żurawinę. To prawdziwe polskie superfoods.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Paulina Ihnatowicz (autorka książki "Suplementy. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie i skutecznie wspierać swój organizm")

Data emisji: 22.02.2023

Godzina emisji: 16.17

kd

Czytaj także

Weź przykład z Koreanek i bądź piękna

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:50
- W Korei, w dawnych czasach, ładna cera była jednym z wyznaczników statusu społecznego. Dziś zadbana skóra i dobra kondycja całego ciała definiują atrakcyjność i piękno - mówi Kimiko Hime, czyli blogerka Karolina Jasińska.
rozwiń zwiń