Jak pracują Polacy? Dużo, ale nieefektywnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 21:00
Prezentyści to osoby, które w pracy robią tak, żeby się nie napracować, bo nie widzą sensu w tym, co robią. Podobno to zjawisko charakterystyczne dla całego globalizującego się świata.
Audio
  • Jesteś prezentystą czy lubisz swoją pracę? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Czytaj także
businessman  wypalenie zawodowe biznes depresja smutek praca 1200.jpg
Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Prezentyzm a wypalenie zawodowe

Z badań Instytutu Gallupa wynika, że nawet 6o proc. polskich pracowników to prezentyści. - To nie są optymistyczne dane, zwłaszcza w kontekście czasu, który spędzamy w pracy. Siedzimy coraz dłużej, pracujemy coraz mniej efektywnie - zauważa Aleksandra Wesołowska z portalu Praca.pl. 

Menadżer potrzebny od zaraz

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Sebastiana Sali za taki stan rzeczy może m.in. odpowiadać słabo wyszkolona kadra menadżerska. - To od menadżera zależy to, jakie pracownik ma cele i czy się z nimi utożsamia - tłumaczy. - Jeżeli łapiemy poczucie misji, to jesteśmy bardziej zaangażowani i praca przychodzi nam łatwiej - dodaje.

Czytaj także
spotkanie para rozmowa laptop praca 1200.jpg
Pracoholizm Polaków. Na czym polega i jak z nim walczyć?

Innowatorzy? Nie we wszystkich branżach

Antropolog David Graeber w książce "Praca bez sensu" przekonuje, że w pracy coraz mniej chodzi o to, żeby coś wytwarzać. Racją bytu przerośniętych ponad miarę firm jest raczej korzystanie z pieniędzy, które są w obiegu oraz wewnętrzne wojny, które toczą się między działami. - Według mnie starsza grupa społeczna po transformacji dobrze odnalazła się w korporacjach, gdzie wykonuje się polecenia zwierzchników. Natomiast młodzi chcieliby tworzyć. W dzisiejszym świecie obowiązuje wzorzec społeczny innowatorów. Niestety nie we wszystkich obszarach i nie we wszystkich zawodach można w taki sposób ludzi motywować - uważa psycholog społeczny Kacper Osiecki.     

Jak polubić swoją pracę i gdzie szukać motywacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.    

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Aleksandra Wesołowska (Praca.pl), Sebastian Sala (Firma Rekrutacyjna Antal, ekspert Pracodawców RP), Kacper Osiecki (psycholog społeczny)

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 15.10

kul/ac

Czytaj także

Wypalenie zawodowe. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 18:30
W Polsce co czwarty pracownik doświadczył wypalenia zawodowego. Najpierw pojawia się wyczerpanie, później przestajemy angażować się w swoje zajęcia, ostatnim etapem jest załamanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynier przestrzeni. Sprawia, że do pracy przychodzisz z przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:24
- Projektując przestrzeń biurową na początku trzeba skupić się na celu. Pomyśleć, czemu ta przestrzeń ma służyć i co dać jej użytkownikowi – mówiła Diana Pakulska-Okraska, inżynier projektująca miejsca pracy, założycielka Eclipse Project.
rozwiń zwiń