Praca sezonowa na lato. "Znajdziesz ją w górach i nad morzem"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:40
- Śmiało można powiedzieć, że w tym roku pracownicy sezonowi są w świetnym położeniu - przekonuje Monika Banyś z jednej z firm zajmującej się pośrednictwem pracy. - Cały czas pojawiają się nowe oferty pracy i taka sytuacja trwa już od maja, kiedy zostały poluzowane obostrzenia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockLite/Shutterstock.com

Jeśli chodzi o pracę sezonową, to teraz mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy Monika Banyś

Boom turystyczny generuje zapotrzebowanie

Branże, które zawsze zatrudniały pracowników sezonowych, nadal szukają rąk do pracy. Gdzie wciąż można szukać pracy na lato 2021? - Gastronomia, hotelarstwo i wszystkie branże związane z turystyką czekają na chętnych. Większość Polaków zdecydowała się spędzić wakacje w kraju, a to generuje zapotrzebowanie na młodych ludzi, którzy są gotowi do pracy - mówi gość Czwórki. 

Posłuchaj
06:07 CZWÓRKA Czat Czwórki - praca sezonowa 05.08.2021.mp3 Praca sezonowa - gdzie jej szukać w sierpniu? (Czat Czwórki/Czwórka)

Pracodawcy ściągają ludzi z Ukrainy, ale tylko dlatego, że rodzimych pracowników jest za mało i nie ma kto wypełnić luk Monika Banyś

Praca czeka w miejscowościach turystycznych

Co prawda w Polsce stawki dla pracowników sezonowych nadal są mniejsze od tych, które obowiązują we Francji czy w Holandii, ale też wielu młodych ludzi nie decyduje się na wyjazd ze względu na bezpieczeństwo i w trosce o swoje zdrowie. - W tej chwili pracę można znaleźć chyba we wszystkich miejscowościach turystycznych. Możemy być ratownikiem na basenie, instruktorem kitesurfingu, wychowawcą na kolonii, możemy sprzedawać lody albo być pomocą kuchenną - wymienia rozmówczyni Piotra Firana. - Ruszyły też festiwale muzyczne i to jest dobra wiadomość dla młodych, którzy szukają pracy dorywczej, bo można połączyć swoją pasję z zarabianiem pieniędzy.

Posłuchaj także:

Szczepienia - czy są obowiązkowe?

Zobacz także
kelner 1200.jpg
Kelner poszukiwany. Wszystkiemu winna pandemia

Żeby otrzymać zatrudnienie, pracownik sezonowy musi zgromadzić odpowiednie dokumenty. - I choć w teorii pracodawca nie powinien pytać o to, czy jesteśmy zaszczepieni i nie powinien od tego uzależniać decyzji o zatrudnieniu, ale młodzi ludzie powinni liczyć się z tym, że takie pytanie może się pojawić, na przykład jeśli ktoś stara się o pracę kelnera - dodaje Monika Banyś. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Monika Banyś (z firmy zajmującej się pośrednictwem pracy )

Data emisji: 05.08.2021

Godzina emisji: 15.15

kul


 

Czytaj także

Wolontariat w Brazylii czy Meksyku? To wakacje życia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:41
Wolontariat w Indiach, Indonezji czy Ugandzie - takie możliwości wyjazdu daje program prowadzony przez AIESEC - Global Citizen.
rozwiń zwiń