Jakie studia trzeba ukończyć, aby pracować w branży kosmicznej?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 19:51
Branża kosmiczna to nie tylko praca astronauty. Potrzebny jest cały sztab ludzi odpowiedzialnych za budowę rakiet, urządzeń optycznych, układów elektronicznych. Tego wszystkiego można się nauczyć na polskich uczelniach. 
Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi załogowe misje
Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi załogowe misjeFoto: NASA/ nasa.gov

Coraz więcej młodych osób chce brać udział w projektach związanych z badaniami kosmosu. Te rozwijają się bardzo prężnie. Tylko w 2022 roku wystrzelono aż 180 rakiet. Niezbędni są ludzie, którzy będą budować kolejne maszyny, ale też ci od obsługi satelitów, łazików, które zbierają informacje z innych planet czy kosmicznych obiektów.

Wiktoria Rafalak i Sebastian Cudak, marząc o takiej pracy, wybrali inżynierię kosmiczną i satelitarną na Wojskowej Akademii Technicznej. 

- Nasz kierunek jest oparty na nauce o kosmosie - mówi Sebastian Cudak, student. - Nie od razu uczymy się samych kosmicznych rzeczy. Najpierw musimy nauczyć się matematyki, fizyki, podstaw elektroniki, techniki laserowej, optyki. Rozszerzamy naszą wiedzę, aż nauczymy się tyle, by móc poznawać i badać kosmos, projektować satelity - dodaje. 

Podstawowa wiedza z różnych dziedzin nauki jest niezbędna do dalszej pracy. - Nie zbudujemy układu elektrycznego, jeśli nie wiemy, czym jest prąd i jak go wytworzyć - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - Podstawowa wiedza jest furtką do brania udziału w misjach satelitarnych. Dzięki temu też zdobywamy doświadczenie, które przydaje się np. przy budowie laserów - dodaje. 


Posłuchaj
08:49 czwórka czat czwórki 09.03.2023 kosmos.mp3 Jakie studia wybrać, by pracować w branży kosmicznej? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Studenci budują lasery z gotowych elementów: soczewek i zwierciadeł. Montują je tak, by powstał laser. Takim laserem młodzi naukowcy świecą na różne obiekty i sprawdzają, jak te zachowują się pod wpływem promieniowania. - Promieniowanie laserowe jest bardzo ważne, bo w ten sposób możemy mierzyć np. odległość Księżyca od Ziemi. Dzięki temu wiemy, że Księżyc się od Ziemi oddala z każdym kolejnym rokiem - zdradza Sebastian Cudak. - Możemy laserem świecić i rozpuszczać skały, a następnie je badać - dodaje. 

Weronika Rafalak zdradza, że jej ulubionymi przedmiotami są te z zakresu optyki i badań promieniowania z różnego zakresu spektralnego. - Optyka w kosmosie jest wszędzie. Mamy teleskopy, dzięki którym możemy obrazować planety czy obserwować Księżyc - mówią studenci. - Naukę zaczynamy od podstaw: rodzajów soczewek, problemów, jakie mogą wystąpić podczas realizacji układów optycznych - dodają. 

Po studiach w Instytucie Optoelektroniki przed absolwentami roztacza się szereg możliwości zawodowych. - Absolwenci naszego Instytutu mogą pracować w instytutach naukowych, firmach optoelektronicznych, przy budowie satelitów, w centrach badań kosmosu - wymieniają rozmówcy Czwórki i wyjaśniają, że nie jest to raczej praca przy budowie rakiet, ale przy tym, co rakieta wynosi w kosmos. - Można projektować czujniki, układy elektroniczne, systemy pobierania danych z satelity, a także zajmować się ich analizą i wnioskami. Wszystko, co dostaniemy z kosmosu, będziemy umieli odczytać - dodają. 

Studenci Instytutu Optoelektroniki biorą też udział w warsztatach rakietowych. Mogą na nich uzyskać licencje rakietowe pierwszego stopnia, które uprawniają ich do wystrzelenia rakiety. - Mnie udało się taką rakietę wystrzelić na Pustyni Błędowskiej - mówi Weronika. - To niesamowite wrażenia - dodaje. 

Studia Weroniki i Sebastiana dają różne możliwości i szanse. Jak się studiuje w Instytucie Optoelektroniki, można będzie się przekonać podczas Dni Otwartych na uczelni, które zaplanowano na 25 marca. 

Na zatrudnienie w branży kosmicznej mogą też liczyć absolwenci dietetyki, prawa czy informatyki, czyli dziedzin, które nie są ściśle z kosmosem związane

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 16.12

pj

Czytaj także

Nocna obserwacja nieba. "Rób to poza miastem"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 21:44
Miłośnicy astronomii całe noce spędzają na obserwacji nieba. Zaczynają nierzadko późnym popołudniem, a kończą nad ranem.  - By robić to bardziej profesjonalnie, jedna noc to zdecydowanie za krótko - mówiła Karolina Jarosik, studentka astronomii UJ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie na Marsie jest możliwe, ale...". Co wiemy o tej planecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 13:21
- Ziemia w większości składa się z wody, dlatego niektóre jej rejony tak trudno jest zbadać. W przypadku Marsa nie ma tego problemu, ziemscy naukowcy właściwie znają go lepiej niż własną planetę - mówił Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik. 
rozwiń zwiń