Astrosapiens. Jak obserwować gwiazdy latem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 12:45
- Najbliższe tygodnie to świetny moment na obserwację nieba. Na zachodzie, tuż nad horyzontem warto obserwować m.in. Wenus, która jest bardzo jasnym punktem. Odrobinę w lewo znajduje się Jowisz, a potem Westa, czyli planetoida - mówił Mateusz Borkowicz w cyklu "Astrosapiens".
Audio
  • Jak obserwować niebo, na co zwrócić uwagę i jakiego sprzętu używać, by zrobić dobre zdjęcia gwiazd? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: anatoliy_gleb/Shutterstock.com

shutterstock_1059226937 kosmos 1200.jpg
Astrosapiens. Ciekawostki nie z tej Ziemi

W tej odsłonie cyklu "Astrosapiens" rzut okiem na aktualne niebo i historię dwóch z wielu letnich konstelacji. - Widok nieba nad południową częścią Europy różni się od naszego m.in. wysokością gwiazdozbiorów. Jeśli widzimy jasny punkt, który jednak nie migocze tak jak gwiazdy, oznacza to, że patrzymy na planetę - tłumaczył Mateusz Borkowicz, gospodarz poniedziałkowej audycji.

W programie mówiliśmy również, jak fotografować niebo i czy potrzebny jest do tego drogi aparat, czy może wystarczy lornetka, która od lat kurzy się w szafie. A jeśli tak, to w którą stronę i w jaki sposób ją ustawić?   

Przypominaliśmy też polskich astronomów, którzy mieli ogromny wkład w historię nauki. Poza Kopernikiem to Heweliusz i współcześnie żyjący prof. Aleksander Wolszczan. Więcej w nagraniu materiału z cyklu "Astrosapiens".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zobaczymy kiedyś wschód dwóch Słońc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:04
- Kevin Spacey opowiadał w filmie "K-pax" w reżyserii Iaina Softleya o tym, jak na jego planecie widać wschód dwóch Słońc. Znamy takie zjawiska, choć oczywiście nie ma ich w naszym układzie planet - tłumaczył Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astrosapiens - ciekawostki nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:37
- Spora porcja kosmicznych wiadomości, niezwykli goście i porady w jaki sposób obserwować niebo, newsy ze świata astrunautyki i podglądanie życia na międzynarodowej stacji kosmicznej – zapowiadał nowy poniedziałkowy cykl "Astrosapiens" jego autor Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń