Powstają Centra Zdrowia Psychicznego. Pomogą potrzebującym?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 19:15
Pomoc w nich jest natychmiastowa, bezpłatna, dostosowana do potrzeb i blisko domu. Jak to  działa?
Jak będzie wyglądała pomoc psychologiczna w takich centrach?
Jak będzie wyglądała pomoc psychologiczna w takich centrach?Foto: shutterstock/ fizkess
  • W Polsce istnieje 79 Centrów Zdrowia Psychicznego, do końca roku ma być ich 129.
  • Centra Zdrowia psychicznego wspierają pacjentów i ich bliskich. 
  • Pomoc jest natychmiastowa, bezpłatna i dostosowana do potrzeb zgłaszającej się osoby. 

Takie centra mają wspierać zarówno pacjenta, jak i jego bliskich. Mniej hospitalizacji, różnorodność usług, szybka pomoc w punkcie zgłoszeniowo koordynacyjnym - to niektóe z cech takich placówek. W tej chwili trwają prace nad standardami diagnostyczno-terapeutycznymi celem standaryzacji usług i rozwijania jakości realizowanych świadczeń.


Psycholog na miejscu - wystarczy przyjść 

- Centrum Zdrowia Psychicznego  miejsce dla osób, które skończyły 18 lat. Pomoc w nim jest natychmiastowa, bezpłatna i dostosowana do potrzeb osoby, która się po nią zgłasza - opowiada Katarzyna Szczerbowska, rzecznik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. - Warto to wiedzieć, bo zazwyczaj myślimy, że do psychiatry trzeba tylko czekać, że to jest coś niedostępnego, a tu wystarczy przyjść.

Jak zapewnia gość audycji, na miejscu jest punkt zgłoszeniowy, w którym dyżuruje psycholog. - Rozmawia się z nim o tym, co nas sprowadziło i z jakimi problemami się borykamy - tłumaczy. - Możemy przyjść ze swoimi wszystkimi obawami związanymi z tym, jak się czujemy, co się u nas dzieje. Jest mnóstwo objawów kryzysu, więc można przejść, jak się doświadcza zaburzeń snu, jak się przeżywa żałobę, kiedy coś tak bardzo zmienia się w naszym życiu, że ciągle się złościmy i tracimy nad tym kontrolę.


"Kryzys jest rzeczą bardzo podstępną"

Rzeczniczka podkreśla, że kryzys jest rzeczą bardzo podstępną i potrafi się objawiać w sposób niesamowicie zakamuflowany. - Na przykład nagle ktoś często choruje, jest przeziębiony, boli go brzuch, cierpi na bezsenność i zaczyna szukać przyczyny - tłumaczy. - Okazuje się, że podłożem może być problem z psychiką. Problemy z psychiką zdarzają się wtedy, kiedy dzieje się w naszym życiu coś strasznego, coś trudnego, co ciężko nam wytrzymać.


Czytaj także:


Rozmówczyni Piotra Firana zaznacza, że nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć kryzys. - Mamy tendencję do dawania z siebie jak najwięcej. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy zauważać, że to,  jak się czujemy, zaczyna wpływać na nasze relacje - wyjaśnia. - Tracimy bliskich, tracimy męża, żonę, zaczynamy sięgać po używki, albo wtedy, kiedy trudno nam pracować. Na przykład byliśmy super towarzyscy, a nagle czujemy, że denerwują nas dźwięki świata. I to jest już bardzo mocny sygnał, że coś jest nie tak.

Czytaj także:

W takich momentach ważne jest wsparcie, czy to naszej rodziny, czy przyjaciół. Z reguły, to oni pierwsi zauważają niepokojące symptomy. Warto wtedy im zaufać i kiedy nie radzimy sobie sami - zgłosić się po pomoc. – Do Centrum Zdrowia Psychicznego można przyjść w godzinach jego otwarcia, czyli od 8 do 18 - opowiada gość Czwórki. - Trafiamy do punktu zgłoszenia relacyjnego. To jest takie miejsce, gdzie w sposób intymny, w prywatnej atmosferze gabinetu możemy opowiedzieć o tym, jak się czujemy i co się dzieje. Rozmowa zwykle trwa godzinę.

 

Posłuchaj
15:06 Czwórka/Czat Czwórki - Centra Zdrowia Psychicznego - 26.06.2023.mp3 Katarzyna Szczerbowska o Centrach Zdrowia Psychicznego (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Plan wsparcia

Podczas sesji ustalany jest problem, po jego identyfikacji proponowany jest plan wsparcia. W poważnych przypadkach, kiedy pojawiają się osoby z psychozami lub próbami samobójczymi wdrażane są procedury szpitalne. Jak jednak podkreśla rzeczniczka, w centrach stawia się na różne formy wsparcie i leczenie środowiskowe. - Tutaj wiele zależy od człowieka, który doświadcza kryzysu. My pomagamy mu, m.in. budujemy poczucie bezpieczeństwa - zaznacza Katarzyna Szczerbowska. - Bardzo ważne jest to, żeby wtedy mieć przy sobie kogoś. W związku z tym np. w Centrach Zdrowia Psychicznego ludziom pomagają asystenci zdrowienia, czyli osoby, które przez podobne doświadczenie przeszły.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Szczerbowska (rzecznik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego)

Data emisji: 26.06.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń