Marcin Przybyłowicz - to on skomponował muzykę do kultowych gier

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:07
Jest kompozytorem muzyki do najgłośniejszych tytułów gier na świecie. Stworzył ścieżkę dźwiękową m.in. do "Wiedźmina 2", "Wiedźmina 3" i wyczekiwanego "Cyberpunka 2077". W Czwórce rozmawiamy z Marcinem Przybyłowiczem.
Audio
  • W świecie Wiedźmina. Jak tworzy się muzykę do kultowych gier komputerowych? (TOP/Czwórka)
Gra Wiedźmin
Gra "Wiedźmin"Foto: charnsitr / Shutterstock.com

Nietflix serial laptop 1200.jpg
Czy kultura online zostanie z nami na dłużej?

Nie raz podczas swojej pracy odkopywał dziwne, zapomniane instrumenty. W swoich kompozycjach wykorzystywał dźwięki metalu, szkła, natury, ale i... śmieci. Co pomaga mu w tworzeniu odrealnionego, mistycznego świata Wiedźmina, albo postpunkowej wersji przyszłości - w dwóch słowach można odpowiedzieć, że talent i kreatywność.

- Wychodzę z założenia, że diabeł tkwi w szczegółach. Obaj, razem z Mikołajem Stroińskim mamy wykształcenie muzyczne, ale za tworzenie dźwięków, które można usłyszeć na płycie, odpowiadają artyści folkowi pochodzący z różnych środowisk muzycznych. Postawienie na różnorodność  tej muzyki było strzałem w dziesiątkę - opowiadał.

By oddać klimat gry, postawili na folk, czyli muzykę z ludu, która była komponowana i wykonywana przez ludzi niewykształconych, jak mówił kompozytor - everymanów. - Porzuciliśmy utartą ścieżkę, którą poruszają się twórcy muzyki do gier fantasy, który sięgają po średniowieczne instrumenty i finalnie nadają im brzmienie pasujące do współczesnych gustów. W aranżacjach postawiliśmy na to, co naszym zdaniem jest siłą tego gatunku, czyli energia i niedoskonałość.

Całej rozmowy wysłuchacie w podcastach Czwórki, w rozmowie Anny Hardej z cyklu "Mechy i Miecze". Znajdziecie ją w aplikacji i na stronie polskieradio.pl.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 18.15

ac/pj

Czytaj także

Koncert Marceliny w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:00
W czwartek 14 marca o godz. 18.00 w Czwórce wystąpiła wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka - Marcelina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą pierwsze e-juwenalia? "To wcale nie jest trudne"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:03
W tym roku prawdopodobnie żadna z dużych imprez studenckich nie odbędzie się w pierwotnie wyznaczonym terminie. Jedyną metodą, żeby radzić sobie w tym trudnym czasie są... koncerty zdalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kultura online zostanie z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 19:16
Od miesięcy nie chodzimy do teatrów, ale oglądamy je w sieci. Często za darmo. Podobnie jest z filmami. Do tego dochodzą muzea, które udostępniają nam swoje zbiory w sieci. Wszystko mamy prawie albo całkowicie za darmo. Czy po pandemii za kulturę będziemy chcieli jeszcze płacić?
rozwiń zwiń