Czy kultura online zostanie z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 19:16
Od miesięcy nie chodzimy do teatrów, ale oglądamy je w sieci. Często za darmo. Podobnie jest z filmami. Do tego dochodzą muzea, które udostępniają nam swoje zbiory w sieci. Wszystko mamy prawie albo całkowicie za darmo. Czy po pandemii za kulturę będziemy chcieli jeszcze płacić?
Audio
  • Czy rynek kultury zmieni się po pandemii? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Mikrofon 1200.jpg
#Hot16Challenge. Muzycy łączą siły w walce z koronawirusem

Kino, wystawy i teatr przenoszą się do sieci

Od 6 czerwca mają zostać otwarte kina, teatry, opery i inne instytucje kultury, za którymi tęskniliśmy od momentu ich zamrożenia na z początkiem pandemii w Polsce. Wielu z nas zdążyło już przywyknąć do szerokiej oferty kulturalnej, z której możemy skorzystać, siedząc w kapciach na własnej kanapie. Czy po rozmrożeniu nadal i czy równie chętnie będziemy korzystać z instytucji kultury? A może w dużym stopniu przeniosą się one do sieci?


shutterstock pies selfie 1200.jpg
"Zostań w domu". Co słychać u gwiazd w czasie pandemii?

Spektakle, premiery filmowe i koncerty, które nie zdążyły pojawić się na scenach i dużym ekranie częściowo zostały przeniesione do sieci. Udostępnienie produktów kultury w sieci ma swoje plusy i minusy. Dzięki temu, że były dostępne w sieci, mogły z niej skorzystać osoby z całego świata. Z drugiej strony, na co zwracał uwagę Karol Jachymek, kulturoznawca i doktor nauk humanistycznych z Uniwersytetu SWPS zrezygnowanie różnych instytucji z opłat za dostęp do kultury może sprawić, że po powrocie do tradycyjnego modelu konsumpcji, rzadziej będziemy chcieli za nią płacić.

Kultura przestaje być utożsamiana z miejscem

- Tu pojawia się problem. Z jednej strony chcemy, by kultura docierała do jak największej grupy ludzi, z drugiej musimy wypracować sposób, by artyści, którzy ją tworzą, otrzymywali za nią odpowiednie wynagrodzenie - mówił.

Dobrej myśli jest Jędrzej Dondziło, dyrektor programowy Up to Date Festival. Nie przewiduje, że dwumiesięczna przerwa zmieni sposób, w jaki będziemy konsumować kulturę. Zwracał uwagę, że nadal bardzo ważnym elementem uczestniczenia w kulturze jest towarzyskość. - Kultura w sieci nie zastąpi emocji, które towarzyszą tam, gdy współuczestniczymy w jakimś wydarzeniu z innymi ludźmi - dodawał. Ponadto kultura przeniesiona na czas pandemii do sieci zwiększyła na nią popyt. Potwierdza to popularność sztuk teatralnych transmitowanych online. - Za drobną opłatą spektakl jednego z warszawskich teatrów obejrzało 8 tysięcy osób - mówił dr Karol Jachymek.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 18.15

ac

Czytaj także

Od Ujścia do Źródła. Wielki finał nad Wisłą w Krakowie!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:21
Tego lata z okazji Roku Rzeki Wisły Czwórka zapraszała swoich słuchaczy na plenerowe audycje i koncerty pod hasłem "Od Ujścia do Źródła". Ostatni przystanek - u źródła - miał miejsce 14 sierpnia w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widżeje - to oni robią z koncertów widowiska

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:35
Kuba, Michał i Tomek, czyli Visual Family Collective, to widżeje, którzy odpowiadają za wizualizacje na Czwartej Scenie Czwórki podczas odbywającego się 8 i 9 września Up To Date Festival w Białymstoku. W Czwórkowym "TOP" artyści zdradzają tajniki swojej profesji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert Marceliny w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:00
W czwartek 14 marca o godz. 18.00 w Czwórce wystąpiła wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka - Marcelina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będą pierwsze e-juwenalia? "To wcale nie jest trudne"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:03
W tym roku prawdopodobnie żadna z dużych imprez studenckich nie odbędzie się w pierwotnie wyznaczonym terminie. Jedyną metodą, żeby radzić sobie w tym trudnym czasie są... koncerty zdalne.
rozwiń zwiń