Pekin 2022. Narciarstwo alpejskie to wyścig kosmicznych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 08:38
Szykujemy się do wielkiej zimowej rywalizacji. Za kilka dni rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Okazuje się, że dzisiejszy sport to nie tylko umiejętności, forma i szczęście - liczy się też sprzęt. 
Najlepsi zawodnicy świata mogą zamówić takie narty, jakie tylko sobie wymyślą
Najlepsi zawodnicy świata mogą zamówić takie narty, jakie tylko sobie wymyśląFoto: Shutterstock/MAURO UJETTO

Już 4 lutego zasiądziemy przed ekranami, by podziwiać najlepszych zawodników świata w sportach zimowych. Tego dnia startują XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Obok kibicowania, podziwiania talentu sportowców warto zwrócić uwagę na sprzęty, z których korzystają. 

Ostatnie dni przed zawodami to czas, gdy ekipy serwisowe najlepszych narciarzy alpejskich mają pełne ręce roboty. Ta dyscyplina to prawdziwy kosmiczny wyścig. Liczy się prędkość, a techniczne rozwiązania mogą zaważyć na zwycięstwie. 

Narciarstwo alpejskie i dobre narty

- Myślę, że z tą kosmiczną technologią w narciarstwie jest trochę inaczej niż w Formule 1 - mówi Michał Szypliński, redaktor magazynu "NTN Snow & More". - W Formule 1 pewne elementy są tajemnicą, są chronione, w nartach jest inaczej. Każdy może wziąć najlepsze narty świata, przekroić je i zobaczyć jak są zbudowane. Wielu firmom, małym manufakturom, wydaje się, że można tak właśnie zrobić: zobaczyć jakie elementy użyte są w konstrukcji, powielić to i zrobić dobre narty. Jednak mało komu to się udaje - dodaje. 

Zdaniem rozmówcy Norberta Michalaka Dosyć łatwo jest zrobić narty do jazdy poza trasami, narty freestylowe. - To nie są skomplikowane konstrukcje. Natomiast dobrych nart sportowych jeszcze nie udało się zrobić małym manufakturom - zauważa. 

Tajemnica nart

Okazuje się, że przy budowie nart liczą się najmniejsze szczegóły. Znaczenie mają centymetry, a nawet milimetry. - Podobno najważniejszy jest klej użyty do produkcji nart - mówi rozmówca Czwórki. - On jest takim czynnikiem, który jest jeszcze owiany jakąś tajemnica - dodaje. 

Naukowcy cały czas pracują nad rozwojem technologii. Nic więc dziwnego, że nowe materiały pojawiają się też w dziedzinie sportu. Ostatnio modnym tworzywem jest włókno węglowe. 

- Nadal jednak materiałem bezkonkurencyjnym jest drewno - podkreśla Michał Szypliński. - Nikomu jeszcze nie udało się wyprodukować materiału syntetycznego, który byłby w stanie zapewnić taką sprężystość, a do tego zastąpić drewniany rdzeń. Wszystkie najlepsze konstrukcje oparte są o drewniany rdzeń, to jest baza do budowy nart - dodaje. 


Posłuchaj
04:53 czwórka top 27.01.2022.mp3 O tajemnicach nart alpejskich opowiada Michał Szypliński, redaktor magazynu "NTN Snow & More" (TOP -Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Ważnym elementem, częścią sprzętu narciarza są wiązania i ich ustawienie. - W sporcie wyczynowym kombinacji ustawienia sprzętu jest niezliczona ilość - podkreśla ekspert. - Możemy przesuwać wiązania na narcie, stosować liftery, podnieść przednią część wiązania lub tylną, wybierać różne płyty, różne długości, sztywności i geometrie nart - wymienia. 

Michał Szypliński opowiada też, że topowi zawodnicy mogą tworzyć narty "pod siebie", przystosowane do swoich potrzeb. - Firmy wyprodukują im takie narty, jak chcą, a dodatkowo mogą mieć wpływ na cały proces produkcji - mówi. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Norbert Michalak

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 17.15

pj

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Czytaj także

Pekin 2022: Hanna Zięba dołączyła do kadry. Narciarka alpejska najmłodsza w polskiej ekipie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 20:43
Dzięki relokacji miejsc, Polska otrzymała prawo startu kolejnej narciarki alpejskiej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Miejsce to zajmie ledwie 16-letnia Hanna Zięba. 
rozwiń zwiń