E-paragon. Jakie są plusy i minusy?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 22:05
Coraz więcej sklepów stacjonarnych odchodzi od drukowania paragonów, proponując tym samym e-paragon. Sprawdzamy jak to w praktyce może wyglądać.
Być może już wkrótce zamiast tradycyjnych zastąpią e-paragony.
Być może już wkrótce zamiast tradycyjnych zastąpią e-paragony.Foto: shutterstock/Microgen

Paragony otrzymujemy po każdej transakcji zakupu, nawet w internecie. Wypełniają nasze portfele, a najgorzej gdy te ważne się zgubią. Zastąpić tradycyjne mogą e-paragony.

Będziemy otrzymywać paragon w wersji elektronicznej na nasze urządzenie, czy to jako sms czy za pomocą maila - mówi Szymon Wierciński z Akademii Leona Koźmińskiego. - Może też przy pomocy specjalnej aplikacji pojawić się zaraz po płatności na ekranie naszego telefonu.

Jak jednak zaznacza rozmówca Weroniki Puszkar, te rozwiązania będą się wiązały z podaniem swoich danych. - Będziemy musieli podać sprzedawcy albo adres mailowy, albo numer telefonu - tłumaczy specjalista. - Może to być też aplikacja, która będzie zainstalowana w telefonie. Dzięki temu będzie możliwość skorzystania z tzw. płatności zbliżeniowej. Wtedy po stronie sprzedawcy jest przygotowanie rozwiązania. Wtedy już bez przekazywania naszych danych osobowych, które zostały podane przy instalacji aplikacji, na naszym telefonie pojawi się e-paragon.

Rozwiązanie ma plusy i minusy. Biznes zrezygnuje z drukowania paragonów, pilnowania ilości taśmy i sprawności drukarek. Rozwiązanie też będzie bardziej eko, bo nie drukujemy paragonu. My bez przechowywania i konieczności posiadania paragonu będziemy mogli udowodnić, że dany towar czy usługę nabyliśmy u danego sprzedawcy.

Jest także druga strona. - Ceną za to jest postępująca w naszym kraju digitalizacja. Oprócz korzyści, za każdą transakcją będzie trafiała do urzędu skarbowego czy innej odpowiedzialnej instytucji, informacja co i kiedy nabyliśmy - tłumaczy specjalista. - Od kilu lat działa program "Polska bezgotówkowa", która promuje płatności zbliżeniowe. Jesteśmy jako kraj jednym z liderów w skali europejskiej jeżeli chodzi o ilość transakcji które odbywają się bezgotówkowo.

Zobacz także:


Posłuchaj
06:29 Czwórka/TOP - e-paragony 04.08.2022. mp3 W audycji mówimy o plusach i minusach e-paragonów (TOP/Czwórka)

 

Jak przewiduje Szymon Wierciński w niedługim czasie może się zdarzyć, że gotówka będzie podrzędnym środkiem płatności. Co za tym idzie większość naszych transakcji nie będzie już anonimowa.

- Mimo powszechności płatności elektronicznych, w niektórych krajach obrót gotówkowy jest bardziej preferowany. Na przykład w Niemczech - wyjaśnia Szymon Wierciński. - To pozwala na zachowanie pewnego poziomu anonimowości. Transakcje bezgotówkowe pozwalają na większą kontrolę zakupów pomiędzy konsumentami i firmami.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 04.08.2022

Godzina emisji: 17.15

aw