Polskie Radio
Section05
paragon

Program umożliwiający powszechne stosowanie e-paragonów. Resort podaje termin jego uruchomienia

- We wrześniu 2023 r. uruchomione zostanie rozwiązania "HUB e-paragony" umożliwiające powszechne stosowanie paragonów elektronicznych - poinformował wiceminister finansów Mariusz Gojny. Dodał, że ministerstwo opublikuje rozwiązanie pozwalające przystąpić do projektu producentom kas.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sklep sklep internetowy sklep w internecie sklep bezobsługowy paragon Ministerstwo Finansów kasa fiskalna żywność POLSKA społeczeństwo

Ilu sprzedawców wystawia błędne paragony? Znamy dane resortu finansów

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową. W piątkowej informacji Ministerstwo Finansów wskazało, że paragon to większe bezpieczeństwo klienta oraz duże znaczenie dla gospodarki. Resort finansów przypomina, że nieuczciwym przedsiębiorcom za niewystawienie paragonu grozi kara grzywny do 15 tys. 50 zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów faktury vat handel aplikacja paragon

Dziennikarz skarży się na ceny owoców. Internauci pytają, czy długo szukał tak drogiego arbuza

Patrycjusz Wyżga z portalu wp.pl napisał w mediach społecznościowych, że kupił na śniadanie kilka owoców i zapłacił za nie ponad 60 zł. "Niezłą marżę mają na arbuza, 750 proc. to nie w kij dmuchał" - skomentował jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto internauci dodali, że redaktor musi mieć spory apetyt, skoro zjada na śniadanie 0,7 kg pomarańczy, 0,5 kg truskawek, cytrynę, niemal kilogram brzoskwiń, a do tego "wyjątkowo drogiego" arbuza za 15 zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ceny ceny żywności owoce Patrycjusz Wyżga społeczeństwo paragon zakupy

Butelki oddamy bez paragonu. System kaucyjny obejmie również opakowania plastikowe

Ministerstwo Klimatu przygotowuje system kaucyjny, który obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 litrów oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 litra. System nie będzie obowiązkowy, jednak resort wprowadzi narzędzia, które skłonią przedsiębiorców do udziału w tym rozwiązaniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu opakowanie paragon zwrot pieniędzy

Ekspert resortu finansów: wirtualne kasy pomogą firmom działać w bardziej elastyczny sposób

Świat biznesu coraz bardziej staje się światem cyfrowym. Dlatego proponując nowe rozwiązanie, jakim jest kasa wirtualna, chcemy pomóc przedsiębiorcom, aby ich działanie było jeszcze bardziej dostosowane do profilu funkcjonowania ich firm - powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  fiskus firma paragon GOSPODARKA

A. Bujara: badania pokazują szkodliwe działanie paragonów

28 października w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczących zawartości bisfenolu A (BPA) w paragonach z ośmiu sieci handlowych. - Przekroczony poziom bisfenolu zwiększa ryzyko niepłodności, raka piersi, raka prostaty, otyłość - wyliczał w PR24 Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 paragon rak bezpłodność Solidarność pracownicy zakupy

Kasy fiskalne on-line. Zobacz, kto i do kiedy je wprowadzi

Sejm uchwalił ustawę, wprowadzającą nowy rodzaj kas rejestrujących (kas on-line). Mają one zastępować stopniowo stare urządzenia, a jedną z ich funkcji będzie przekazywanie danych do Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu, nowe urządzenia mają wpłynąć na ograniczenie szarej strefy. Ustawa określa kalendarz wymiany kas przez poszczególne branże.
Zobacz więcej na temat:  fiskus paragon firmy kasa fiskalna GOSPODARKA