Chcesz pracować w F1? Stwórz własny bolid

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 13:15
Zespoły licealistów i uczniów techników konstruują minibolidy F1 pod okiem specjalistów z prawdziwej Formuły 1. Wszystko w ramach programu edukacyjnego, mającego na celu "zarażenie" młodych naukową, techniczno-motoryzacyjną pasją. 
Jak zaprojektować własny bolid?zdj. ilustracyjne
Jak zaprojektować własny bolid?/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tatiana Shepeleva

To dobra wiadomość dla uczniów - przyszłych abiturientów, którzy swoją karierę chcą wiązać z F1. W ramach projektu edukacyjnego "F1 in Schools" mogą oni sprawdzić się w konstruowaniu prawdziwego niewielkiego bolidu. Jak to działa? Zarejestrować się trzeba przez stronę internetową organizatora, a wirtualne bramki otwarte zostaną 18 listopada. - Przed nami pierwsza polska odsłona tego projektu - tłumaczył prof. Tomasz Liśkiewicz, prezes organizatora tego wydarzenia, fundacji Academya. 

"F1 in Schools" to międzynarodowy konkurs dla młodzieży w wieku szkolnym. - To wydarzenie pokazuje, w jaki sposób w praktyce możemy używać naszej wiedzy technicznej. To doskonały przykład, dokąd może nas doprowadzić dobra znajomość nauk ścisłych, jak matematyka czy fizyka - podkreślał prof. Tomasz Liśkiewicz. - Z punktu widzenia nauczycieli to także dobry pomysł, by popularyzować naukę.

W ramach rywalizacji kilkuosobowe grupy uczniów muszą zaprojektować i wyprodukować miniaturowy samochód przy użyciu narzędzi projektowych CAD/CAM. - Sama produkcja bolidu jest oczywiście ostatecznym etapem całej rywalizacji w tym konkursie. Uczniowie zaczynają od zaprojektowania bolidu, a potem analizują go przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Dopiero wtedy można stworzyć samochód, który testowany będzie na torze "F1 in Schools" - opowiadał prof. Tomasz Liśkiewicz. 

Posłuchaj
11:30 czwórka bolid_PR4_AAC 2022_10_19-18-14-16.mp3 O konkursie "F1 in Schools" opowiada prof. Tomasz Liśkiewicz (TOP/Czwórka) 

Tor, na którym jeżdżą małe bolidy, ma ponad 20 metrów długości. - Auta napędzane są sprężonym powietrzem. Uczniowie na sygnał "start" włączają swój sprzęt i zaczynają rywalizację - mówił gość Czwórki. Na tym krótkim torze mogą rozpędzić się nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. 

Ci, którym uda się stworzyć bolid, opracować logotyp, a potem pozyskać sponsorów, być może mogą liczyć na prawdziwą karierę w Formule 1. - Były takie przypadki, że uczniowie, którzy brali udział w tym wydarzeniu, potem brali udział w zawodach F1. Ten projekt jest inspiracją, dzięki której młodzi ludzie mogą uwierzyć, że dadzą radę dostać się do tego świata. Wszystko zależy od ich pracy i motywacji. Być może więc uczniowie z Polski też będą mieli taką możliwość - podkreślał prof. Tomasz Liśkiewicz.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: prof. Tomasz Liśkiewicz (prezes fundacji Academya)

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 18.13

kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń