Zakładanie konta w banku dzięki selfie. Czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 18:49
- Ta usługa funkcjonuje w wielu bankach. Dzięki niej instytucje te tną koszty utrzymania tradycyjnych placówek - mówił Jakub Żurawski, ekspert rynku finansowego. - Samo zrobienie selfie jednak nie wystarczy, gdyż bardzo łatwo je podrobić. 
Zakładanie konta bankowego dzięki przesłanemu selfie to bezpieczne rozwiązanie?
Zakładanie konta bankowego dzięki przesłanemu selfie to bezpieczne rozwiązanie?Foto: shutterstock/THE YOOTH

- Zakładanie konta z wykorzystaniem własnoręcznie zrobionego zdjęcia - portretu, to usługa, którą coraz częściej oferują banki. Jak tłumaczył Jakub Żurawiński, to wygodne rozwiązanie dla tych instytucji, bo dzięki temu mogą one oszczędzić na utrzymywaniu stałych placówek, i zatrudnianiu pracowników, którzy będą kontaktować się na miejscu z klientami. -  Z perspektywy klienta to wykorzystanie technologii, w którą wyposażone są nasze smartfony, i którą, teoretycznie, większość z nas ma na co dzień przy sobie - mówił ekspert. 

Z tej funkcji zaczęliśmy korzystać w czasie pandemii, gdy zależało nam na tym, by unikać kontaktów bezpośrednio z innymi osobami. Dziś jednak bezpieczeństwo takich rozwiązań jest niepewne, bo wraz z postępem technologicznym rośnie pomysłowość przestępców internetowych. - Założenie konta wyłącznie dzięki wgraniu do systemu selfie nie jest już często możliwe. Zbyt łatwo jest podrobić takie zdjęcie, dlatego dziś pracownicy banków dodatkowo na przykład kontaktują się z klientami, by rozmawiać online, albo telefonicznie - podkreślał gość Czwórki. - Weryfikacja naszej tożsamości przez instytucje, z których usług korzystamy, z czasem będzie coraz bardziej technologicznie wymagająca.

Posłuchaj
06:18 konto_PR4_AAC 2023_02_09-17-14-08.mp3 Jak założyć konto bankowe dzięki selfie i czy to możliwe? (TOP/Czwórka) 

Operatorzy bankowi wymagają więc także dodatkowych dowodów na to, że jesteśmy osobami, za które się podajemy. - Te standardy będą rosły - podkreślał ekspert. - Każda aktywność bankowa może więc wymagać tzw. "proof of life", czyli potwierdzenia, że istniejemy, albo elektronicznego podpisu, który związany jest z naszą cyfrową tożsamością - wyliczał. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Mateusz Kulik

Goście: Jakub Żurawiński (współzałożyciel start-upu Bitfold)

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 17.07

kd


Czytaj także

Co potrafi Kalman? To supernowoczesny łazik marsjański krakowskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 14:25
- Nasz łazik nie poleci na Marsa, ale tu na Ziemi ma dużo ważniejszą misję: dzięki niemu budujemy kompetencje przyszłych pracowników i badaczy w przemyśle kosmicznym - podkreślał Jan Brzyk, student automatyki i robotyki, lider sekcji łazików AGH Space Systems, czyli twórców Kalmana. 
rozwiń zwiń