Auto na gaz. Ulga dla portfela, ale co z silnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 21:00
Kosztuje mniej niż benzyna czy olej napędowy, nic więc dziwnego, że Polska jest w czołówce krajów, w których po drogach porusza się najwięcej samochodów na gaz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Soloviova Liudmyla/shutterstock

Zasilanie silników aut osobowych paliwem LPG jest powszechne. Zdaniem Mateusza Żuchowskiego ten trend będzie się nasilał i coraz częściej na naszych ulicach będziemy spotykać samochody wyposażone w taką technologię. - Nowe instalacje LPG pozwalają na konwersję nowoczesnych silników spalinowych i, co ciekawe, taki zabieg dobrze znoszą także hybrydy - mówi ekspert z portalu Autokult.pl. - LPG ma przyszłość również z powodów ekologicznych, ponieważ jest względnie czystym rozwiązaniem. 

Posłuchaj
07:16 [CZWORKA]TOP 1 październik 2020 lpg.mp3 Auto na gaz - zalety i wady instalacji LPG (TOP/Czwórka)

 

Zanim zdecydujemy się na taką instalację, powinniśmy sprawdzić, czy nasze auto jest w dobrym stanie i czy nadaje się do konwersji. Według mechaników w każdym modelu samochodu osobowego da się założyć instalację gazową, ale nie zawsze jest to opłacalne. - Instalacja LPG to znacząca ingerencja w układ napędowy, więc samochód musi być w dobrym stanie technicznym - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Mieszanka paliwowo-gazowa stanowi większe obciążenie dla niektórych elementów pojazdu - nie tylko dla zapłonu, ale nawet dla kabli - dodaje. 

Posłuchaj także:

Czy zatem samochód z LPG jest bardziej podatny na usterki? - W perspektywie wieloletniej eksploatacji może to doprowadzić do poważnych zabiegów serwisowych - przyznaje gość Czwórki. - Przy czym należy pamiętać, że instalacje LPG są cały czas udoskonalane, więc dobre, nowe układy, przy odpowiedniej i dobranej przez fachowca regulacji, nie stanowią zagrożenia.

Instalacja samochodu na gaz zwyczajowo składa się z:

  • zbiornika LPG, 
  • osprzętu zbiornika, 
  • elektromagnetycznego zaworu odcinającego, 
  • reduktora (parownika),
  • regulatora przepływu, 
  • wlewu paliwa.

Samochód na gaz można bezproblemowo tankować na stacjach benzynowych przy dystrybutorze z autogazem. Co więcej - taki pojazd może być zasilany alternatywnie, gdyż w każdym momencie gaz można przełączyć na benzynę. Auto na gaz będzie odpowiednie dla osób, które na co dzień podróżują samochodem i pokonują nim wiele kilometrów. Wtedy taka inwestycja szybko się zwraca. Należy jednak pamiętać, że taki pojazd trzeba zgłosić do Wydziału Komunikacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto za samochód z instalacją LPG trzeba zapłacić wyższe OC. Ze względów bezpieczeństwa auto na gaz nie może być parkowane w parkingach i garażach podziemnych. Ma także mniej miejsca w bagażniku, ze względu na butlę gazową, którą montuje się w bagażniku.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 18.15

kul 

Czytaj także

Panama. Dziury na drodze twittują do władz miasta

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 09:34
Jak skierować uwagę władz miasta na dziury w drodze? Sposób na to znaleziono w Panamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwy dom na kółkach - zaglądamy do kamperów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 17:36
Podróże camperami to nie tylko sposób na spędzenie urlopu, to także sposób na odkrywanie miejsc w rytmie, który nam najbardziej odpowiada.
rozwiń zwiń