MŚ Katar 2022. Nowoczesne technologie w pracy sędziów piłkarskich

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 10:01
Kibice piłkarscy całego świata odliczają dni do rozpoczęcia mundialu w Katarze. Zanim poniosą nas sportowe emocje, sprawdzamy w Czwórce, jak praca sędziów jest wspomagana przez nowe technologie.
Na mundialu w Katarze sędziowie będą mieli wsparcie sztucznej inteligencji.
Na mundialu w Katarze sędziowie będą mieli wsparcie sztucznej inteligencji.Foto: shuterstock/pixfly

Kontrowersyjne werdykty 

Praca piłkarskich arbitrów nie przynosi już takich kontrowersyjnych rozstrzygnięć jak kiedyś. Czasy, gdy cały stadion i widzowie przed telewizorami widzieli ewidentny gol, którego sędzia jednak nie widział i nie uznał, przechodzą do przeszłości. To wszystko za sprawą nowych technologii, które po długich debatach i przepychankach "weszły" na boisko.

Mistrzostwa świata w Katarze zaczynają się 20 listopada i raczej nie powinno być problemów z decyzją o uznaniu lub nieuznaniu gola. To dzięki kamerom umieszczonym w bramce i systemowi Goal-line. Wykrywają one piłkę w bramce i śledzą każdy jej ruch.


System VAR

Jednak to system VAR, czyli wideoweryfikacja, zmienił futbol na zawsze. - VAR zmienił sędziowanie na lepsze i nie mam co do tego wątpliwości - mówi Rafał Rostkowski, były sędzia międzynarodowy, obecnie ekspert ds. sędziowskich. - VAR był potrzebny i pomaga. Oczywiście to też jest system, który obsługują ludzie, którzy czasem się mylą, natomiast zdecydowanie mniej jest kontrowersji, a sędziowie "widzą" to samo, co reszta.  

A to dzięki pracy sędziów VAR, którzy analizują na bieżąco sytuację na boisku - od sytuacji związanych z faulami, żółtymi i czerwonymi kartkami, po sytuację w polu karnym, rzuty karne, akcje poprzedzające strzelenie gola i sam gol. - VAR jest bardzo przydatny, a jego zastosowanie się rozszerza. Miejmy nadzieję, że w czasie zbliżających się mistrzostw świata będzie służył sędziom jak najlepiej - mówi specjalista. - W tym roku zresztą zadebiutuje kolejne ważne usprawnienie, nazywane potocznie przez sędziów "automatycznym systemem oceny spalonego".


Spalony na kontrolowanym

Jak tłumaczy ekspert, jest to program komputerowy, który w połączeniu z kamerami wyznacza linię spalonego i analizuje, który z zawodników znajduje się poza nią. System jest już używany na meczach Ligii Mistrzów. - Ma to na celu rozwianie kontrowersyjnych, stykowych sytuacji dotyczących spalonego i przede wszystkim przyśpieszenie procesu decyzyjnego - wyjaśnia Rafał Rostkowski. - Czasem bowiem trenerzy, piłkarze i kibice denerwują się, że weryfikacja VAR trwa kilkadziesiąt sekund, a czasem dłużej. Teraz ten proces skróci się nawet do kilku sekund.


Posłuchaj
04:33 Czwórka/TOP sędziowie technologia Katar 08.11.2022.mp3 O technologii w pracy sędziów piłkarskich opowiada Rafał Rostkowski, były sędzia międzynarodowy (TOP/Czwórka)

 

Dzięki temu na mistrzostwach świata w Katarze możemy się spodziewać uczciwych decyzji i przyjemniejszego oglądania rozgrywek piłkarskich.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący:  Mateusz Kulik 

Materiał: Robert Grzędowski

Data emisji: 08.11.2022

Godzina emisji: 18.14

aw/kor