Był spalony? Na mundialu w Katarze zadecyduje sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 11:10
W listopadzie rozpocznie się mundial w Katarze. Już teraz jednak FIFA ogłosiła, że sędziów będą wspierały nowe technologie.
Na mundialu w Katarze sędziowie będą mieli wsparcie sztucznej inteligencji.
Na mundialu w Katarze sędziowie będą mieli wsparcie sztucznej inteligencji.Foto: shuterstock/pixfly

Na mistrzostwach świata w Katarze do gry włączy się także sztuczna inteligencja. Jak podała FIFA, wprowadzony zostanie nowy półautomatyczny system, dzięki któremu piłka będzie przekazywać swoje położenie aż 500 razy na sekundę. To ma dać sędziemu większe możliwości poprawnej oceny - był spalony czy go nie było.


Sztuczna inteligencja pomoże

- Jest to system bardziej precyzyjny niż oko sędziego. Nie zawsze jest on idealnie ustawiony wzdłuż linii bocznej, żeby stwierdzić z pewnością, że któryś z obrońców nie złamał linii obrony i nie wpuścił tym samym napastnika - tłumaczy Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - W tym wypadku będzie to system pomocniczy. To nie oznacza ograniczenia czy zastąpienia pracy sędziów. Jestem bardzo ciekawy, na ile system komputerowy będzie zbieżny z ich opiniami. Po tych mistrzostwach będziemy mogli przeanalizować, która ze stron, sędziowie czy sztuczna inteligencja, celniej oceniła czy był spalony, czy nie.

Zespół sędziowski będzie miał do dyspozycji specjalne oprogramowanie, które połączy dane z piłki, a także obraz z kamer. W momencie popełnienia spalonego urządzenie automatycznie wyśle powiadomienie zarówno do sędziego głównego, jak i asystentów w pomieszczeniu kontrolnym, którzy będą mogli potwierdzić zagranie i wesprzeć decyzję głównego arbitra.


Nowe technologie i sport

Nowe technologie już od jakiegoś czasu są wykorzystywane w sporcie, a z roku na rok obszarów ich zastosowania przybywa. - O ile można mówić, że jest to odczłowieczanie rozrywki, że to nie sędzia, ale maszyna będzie analizowała powtórki, to pamiętajmy, że nie jest to tak naprawdę nic nowego, jeżeli chodzi o świat sportu - tłumaczy specjalista. - Są już wyścigi, gdzie o zwycięstwie decydują setne sekundy. Tam też już działają prężnie algorytmy, które są powiązane z fotokomórką i pomagają wybrać odpowiedni kadr, żeby zdecydować, który zawodnik dotarł pierwszy na metę. Myślę, że jeżeli taki system w Katarze by się sprawdził, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować podobny certyfikowany system w innych dyscyplinach sportowych. To może spowoduje, że błędów sędziowskich będzie mniej.


Posłuchaj
04:09 Czwórka/Pierwsze Słyszę - piłka nożna Katar 11.07.2022.mp3 Nowe technologie na mundialu w Katarze (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 7.15

aw