Polskie Radio
Section05
futbol

Jakub Błaszczykowski otrzyma państwowe odznaczenie za zasługi dla polskiego sportu

Jakub Błaszczykowski, który w czwartek 20 lipca ogłosił zakończenie kariery, zostanie uhonorowany za szczególne zasługi dla polskiego sportu. Jak poinformował Rafał Miżejewski z Radia Zet, piłkarz otrzyma odznaczenie państwowe od Kamila Bortniczuka, ministra sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jakub Błaszczykowski Piłka nożna ministerstwo sportu SPORT reprezentacja Polski futbol wisła kraków

Mundial - wielka pokusa nie tylko dla biznesu

- Pierwszy to znakomicie wyczuł Benito Mussolini już w 1934 roku. On przecież nie interesował się futbolem, podobnie jak inni późniejsi przedstawiciele reżimów czy w Argentynie Jorge Videla, czy w Rosji Władimir Putin. To nie byli wielcy kibice futbolu, natomiast postanowili przekuć piłkarskie widowisko w propagandowy wiec - mówił w Dwójce Krzysztof Kawa, współautor książki "Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026".
Zobacz więcej na temat:  literatura futbol fifa Michał Nowak mistrzostwa świata Dwójka KULTURA

Piłkarski poker. Jak kryzys zw. z Superligą wpłynie na świat zawodowego piłkarstwa?

Kryzys związany z pomysłem na piłkarską Superligę uwidocznił wiele zjawisk, z których tylko część sobie uświadamialiśmy. Choćby to, jak wielką siłą społeczną jest pasja i uwielbienie dla piłki nożnej. A także fakt, że obok świata sportu drużynowego istnieje gigantyczny i nieprzejrzysty rynek ligowy. Czy historia Superligi to przejaw upadku systemu czy też jedynie chwilowy kryzys?
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Trójka Piłka nożna superliga Błażej Hrapkowicz społeczeństwo futbol

Stefan Szczepłek: piłka nożna się zmienia, ale nie emocje

- Co kilka lat pojawiają się jakieś gwiazdy futbolu i ciągle porównujemy ich z tymi z przeszłości. Porównujemy Messiego do Maradony, zadajemy sobie pytanie, czy np. Pele albo Deyna daliby sobie radę we współczesnej piłce. Bo sens życia każdego kibica sprowadza się do jednego pytania: "co by było, gdyby". Ale to nie ma sensu, bo piłka nożna się zmienia - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy i komentator.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Piłka nożna futbol Stefan Szczepłek KULTURA