Polskie Radio
Section05
Katar

Forum w Dosze. Zełenski o bezczynności międzynarodowych struktur: nie mają siły, by zwrócić nam pokój

Łącząc się z obradującymi na 20. Forum w Dosze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o bezsilności międzynarodowych organizacji w obliczu trwającej na Wschodzie wojny. - Nie możemy znaleźć sprawiedliwości w świecie już trzydziesty pierwszy dzień po inwazji (...) ONZ i inne międzynarodowe struktury nie mają niezbędnej wewnętrznej siły, aby zwrócić nam pokój - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina Katar Bliski Wschód Wołodymyr Zełenski

Gaz z Kataru dla Europy? Paweł Rakowski tłumaczy geopolityczne skutki możliwego ruchu USA

- Jak donoszą amerykańskie media, Katar ma możliwość, by nadprogramowo dostarczyć gaz, który mógłby zastąpić gaz rosyjski. Media saudyjskie z kolei informują, że takowej możliwości już nie ma, a kontrakty, które Katar musi wypełnić, są skierowane przede wszystkim w kierunku azjatyckim - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Unia Europejska ŚWIAT GOSPODARKA energetyka polityka energetyczna Nord Stream 2 gaz ziemny gaz Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Iran Katar Antoni Opaliński

Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości jednego z najbardziej przenikliwych futurologów naszych czasów – Stanisława Lema. Prezentujemy powieść "Katar", której akcja - jak rzadko u tego autora - w całości rozgrywa się na Ziemi. Czyta Przemysław Bluszcz (nagranie z 2021 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA Stanisław Lem Katar

Powstała nowa platforma wymiany doświadczeń polonijnych. W Warszawie odbył się I Zjazd Badaczy Polonii

List do uczestników zjazdu skierował premier Mateusz Morawiecki. "Działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednymi z priorytetów polityki naszego rządu. Mamy ten przywilej i obowiązek wspierania inicjatyw służących umacnianiu naszej współpracy. Jestem jednak przekonany, że stale musimy szukać nowych, skutecznych dróg dotarcia do milionów Polek i Polaków rozsianych po całym świecie. Niezwykle ważną w tym rolę odgrywa edukacja i rozwój naszego szkolnictwa poza granicami kraju" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  Katar Andrzej Duda gospodarka polska Afganistan papież Franciszek Jan Dziedziczak Polonia język polski

Eksperci: dywersyfikacja dostaw gazu do klucz do energetycznego bezpieczeństwa

Sprowadzanie do Polski skroplonego gazu z Kataru do doskonała metoda dywersyfikacji dostaw. Co bardzo ważne mamy terminal umożliwiający nam odbiór gazu LNG, czego brakuje wielu pastwom europejskim, w tym Niemcom, którzy uzależnili się od gazu rosyjskiego i polityki Kremla. Ważne mogą okazać się także katarskie inwestycje w naszym kraju - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł, ekonomista z Wydziału Zarządzania UW i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Katar gaz ziemny LNG terminal import inwestycje zagraniczne Gazprom Niemcy USA Baltic Pipe

Prezydent z wizytą w Katarze. "Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania"

- Gospodarki Polski i Kataru są komplementarne, co otwiera możliwość współpracy w wielu sektorach. Mamy aspiracje stać się ważnym dostawcą naszych wysokiej jakości usług i produktów dla Kataru. Obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas drugiego Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego w Dosze, deklarując, że Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Bliski Wschód Katar eksport energetyka rolnictwo GOSPODARKA handel