Społeczności energetyczne. Jak zadbać o własną energię odnawialną?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 09:52
- Wspólnymi siłami można zdziałać więcej, dlatego zakładamy społeczności energetyczne i sami staramy się zadbać energię odnawialną w naszych domach - mówił Krzysztof Ruciński, koordynator w jednej z takich organizacji. 
Energia odnawialna pozwala na odzyskanie większej ilości prąduzdj. ilustracyjne
Energia odnawialna pozwala na odzyskanie większej ilości prądu/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Sąsiedzi dogadują się miedzy sobą i wspólnie organizują sobie dostawy prądu. Jak przekonywał Krzysztof Ruciński, koordynator takiej "społeczności energetycznej", w Polsce to także jest możliwe. - Spółdzielnie kojarzą się dziś ze skostniałą strukturą mieszkaniową. Chcemy to zmienić, więc próbujemy zrobić restart tej idei poprzez technologię. W tym projekcie, jako mieszkańcy i drobni przedsiębiorcy, jesteśmy właścicielami odnawialnych źródeł energii i możemy wspólnie w nie inwestować. W Polsce możliwe jest to głównie dzięki fotowoltaice - mówił gość Czwórki. 

Jak podkreślał w Europie powstają jednak całe elektrownie wiatrowe. - Nawet te na morzu należeć mogą do mieszkańców i są sprawnie zarządzane - podkreślał gość Czwórki. - Chodzi o to, byśmy mogli mieć kontrolę nad dym, skąd bierze się prąd w naszych domach. Wojna na Ukrainie pokazała, że jest to niezwykle ważne - mówił ekspert. 

By założyć taką spółdzielnię w Polsce na terenie gmin wiejskich, albo miejsko-wiejskich potrzeba współpracy dziesięciu osób, albo trzech firm. - W miastach te rozwiązania są nieco inne - mówił gość Czwórki. Chodzi o to, by gromadzić tworzoną energię i jej nie marnować. - Potrzeba magazynów energii, bo jeśli wyprodukujemy jej za dużo, nie ma co z nią zrobić. Spółdzielnie energetyczne mają także pomóc w odpowiednim zbilansowaniu energii, "porozumieniu" podmiotów o różnym zużyciu, na przykład szkół i innych placówek. Ostatecznie można wykorzystać nawet 70 proc. powstałej energii - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
08:03 koodrynator_PR4_AAC 2023_02_13-18-11-39.mp3 Jak działa w praktyce taka "społeczność energetyczna"? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

W naszym kraju działa już kilka takich spółdzielni, a kolejne czekają na zarejestrowanie. - To forma wzajemnego wsparcia. Duży potencjał widać w ostatnim czasie także w tworzeniu biogazowni - wyliczał Krzysztof Ruciński. - Zmierzamy w kierunku inteligentnych, zdecentralizowanych sieci, które nie opierają się na wielkich elektrowniach, ale kilku wytwórcach. Być może w przyszłości powstaną tzw. wirtualne elektrownie, w których po prostu będzie można mieć udziały, mieszkając zupełnie w innym miejscu. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi:  Mateusz Kulik

Gość: Krzysztof Ruciński (CoopTech Hub, koordynator ds. społeczności energetycznej)

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Zakładanie konta w banku dzięki selfie. Czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 18:49
- Ta usługa funkcjonuje w wielu bankach. Dzięki niej instytucje te tną koszty utrzymania tradycyjnych placówek - mówił Jakub Żurawski, ekspert rynku finansowego. - Samo zrobienie selfie jednak nie wystarczy, gdyż bardzo łatwo je podrobić. 
rozwiń zwiń