Mówimy po turecku. "Język jak konstrukcja dzidy bojowej"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 13:40
Kiecka, baran, baca, kawa - tych słów nie byłoby w naszym języku, gdyby nie... Turcy. Czy to oznacza, że mamy szansę stać się mistrzami mowy tureckiej?
Audio
  • Kto i w jaki sposób ma szansę najszybciej nauczyć się mówić po turecku? (TXT/Czwórka)
Korzeni języka należy doszukiwać się w Azji Środkowej, skąd wywodzą się pierwsze oryginalne zapisy po turecku, datowane na prawie 1300 lat wstecz (na zdjęciu: wirujący derwisze - zakon muzułmański powstały w XIII wieku w Turcji)
Korzeni języka należy doszukiwać się w Azji Środkowej, skąd wywodzą się pierwsze oryginalne zapisy po turecku, datowane na prawie 1300 lat wstecz (na zdjęciu: wirujący derwisze - zakon muzułmański powstały w XIII wieku w Turcji)Foto: Pixabay/Hans/dom. publiczna

- Gramatyka języka tureckiego jest prosta, jak konstrukcja dzidy bojowej. Natomiast trudność polega na tym, że jest ona dla nas kompletnie nieintuicyjna - wyjaśnia turkolog Władysław Chilmon i tłumaczy, dlaczego najszybciej będą w stanie opanować ten język Finowie oraz Węgrzy. Gość Czwórki wyjaśnia też, dlaczego w Turcji nikt nie powie "widzę, że Ahmed karmi psa" oraz zdradza, w jaki sposób najszybciej można zaskoczyć mieszkańców tej części świata.

***

Tytuł audycji: TXT

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Władysław Chilmon (turkolog, tłumacz języka tureckiego)

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 17.15

kul/ei

Czytaj także

Łona i jego spojrzenie na język polski w rapie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 10:09
- Rozpaczliwie szukam sygnału, który pokazałby mi, że ludzkość jeszcze kiedyś sięgnie po znaki diakrytyczne. Język polski jest świetny i warto go w pełni używać - mówił o języku polskim w sieci Adam Zieliński czyli Łona, nazywany Przyborą i Młynarskim polskiego rapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan: na pisanie piosenki nie ma recepty ani procedury

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 10:00
- Każdą piosenkę pisze się tak, jakby się pisało pierwszą w życiu - mówi Jacek Cygan, poeta, autor pisenek. - To dlatego, że każda piosenka jest inna - wyjaśnia.
rozwiń zwiń