Łona i jego spojrzenie na język polski w rapie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 10:09
- Rozpaczliwie szukam sygnału, który pokazałby mi, że ludzkość jeszcze kiedyś sięgnie po znaki diakrytyczne. Język polski jest świetny i warto go w pełni używać - mówił o języku polskim w sieci Adam Zieliński czyli Łona, nazywany Przyborą i Młynarskim polskiego rapu.
Audio
  • Raper Łona o kierunku, w którym ewoluuje współczesna polsczyzna i o tworzeniu własnych tekstów (Cztery Litery/Czwórka)
Łona podczas koncertu
Łona podczas koncertuFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Jego zdaniem w internecie coraz mniej używa się polskich znaków, co "zabija przekaz". Coraz częściej za to w naszych przekazach w internecie pojawiają się emotikony, a to, zdaniem Łony, nie jest dobry kierunek. - Niszczą jasność wypowiedzi, ale także je upraszczają, więc ich nagminne używanie odbija się na poziomie naszych rozmów. Używamy bardzo niewielu słów, kurczy nam się język - mówił w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. Tłumaczył także, jak powstają teksty jego piosenek. - Na ogół zaczynam od frazy. Znajduję słowa, które świetnie obok siebie brzmią i to jest fundament, wokół nich buduję utwór - mówił raper w Czwórce.

Opowiadał też o "graficznych impresjach" na okładce nowej płyty duetu Łona&Webber "Nawiasem mówiąc", a także o tym, w jaki sposób on sam tworzy własne, nowe słowa.

***

Tytuł audycji: Cztery Litery

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Łona (Adam Zieliński, raper)

Data emisji: 24.05.2016

Godzina emisji: 18.00

kd

 

Czytaj także

Buka. Teksty piosenek tworzy się inaczej niż zwykła zdania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:19
- Czasem sam tworzę czasem słowa, które są „zbitką” polsko-angielską. Na przykład dziabadynks… – mówił w Czwórce Buka, czyli Mateusz Daniecki, który niedawno wraz z Rahimem nagrał album "Optymistycznie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Bukrewicz. Lektor w świecie młodzieżowej gwary

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 09:12
Niegdyś znany jako "głos Teleexpressu", dziś związany ze światem filmu. Pawła Bukrewicza usłyszeć można m.in. w dwóch częściach "Gwiezdnych wojen", a także w "Star Treku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Knapik o tym, co go drażni w języku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 12:40
Jest głosem radia, telewizji, kina oraz warszawskich autobusów i tramwajów. W Czwórce przyznaje, że denerwują go niektóre zjawiska w polszczyźnie. - Ale zdaję sobie sprawę, że gdyby nie zmiany w języku, mówilibyśmy "imaginuj sobie, waćpan" - podkreśla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartek Chaciński: emoji nie zastąpią literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 09:37
Mówił o komunikacji obrazkowej, czyli m.in. używaniu emotikonów w sieci. Jego zdaniem sposób, w jaki je wybieramy świadczy o naszym… internetowym wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raper Sensi: moje teksty zawsze są prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:00
Gościem Kamila Jasieńskiego był częstochowski raper Sensi, znany m.in. ze składu Hurragun i współpracy z O.S.T.R i DJ Epromem.
rozwiń zwiń