Marta Zalewska - to ona wyda płytę z "Będzie głośno!"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 18:10
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka, o której jurorzy mówią "Hendrix w spódnicy", wygrała drugą odsłonę konkursu organizowanego przez Czwórkę.
Audio
  • Rozmowa z Martą Zalewską - zdobywczynią Nagrody Głównej w plebiscycie "Wydaj płytę z Będzie głośno!" (Będzie głośno!/Czwórka)
Marta Zalewska - laureatka drugiej odsłony konkursu Wydaj płytę z Będzie głośno i Damian Sikorski
Marta Zalewska - laureatka drugiej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" i Damian SikorskiFoto: Czwórka/Adam Świetlicki

Czytaj także
Marta Zalewska 1200.jpg
Marta Zalewska: szukałam instrumentów, które można podłączyć do prądu

Marta od dziecka fascynuje się latami 60. XX wieku i ruchem hipisowskim. Muzyczne zainteresowania Marty są bardzo szerokie jednak najbliższe są jej brzmienia ulubionych artystów epoki dzieci-kwiatów - takich jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, Spencer Davis Group czy Blood, Sweat & Tears. Na co dzień jest liderką czteroosobowego zespołu, w którym śpiewa i gra na gitarze elektrycznej oraz akustycznej. Natomiast w swoim debiutanckim materiale płytowym sama nagrała większość instrumentów (gitary, część gitar basowych, skrzypce, altówkę, fidel, fortepian, instrumenty perkusyjne i inne).

Laureatka drugiej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" to niezwykle charyzmatyczna postać, wulkan energii, czystej krwi rock and roll w kobiecym wydaniu. W ramach Nagrody Głównej Marta Zalewska nakręci teledysk, weźmie udział w sesji zdjęciowej, otrzyma promocję na antenie Polskiego Radia i w social mediach, zagra koncert w studiu koncertowym Czwórki i przede wszystkim wyda płytę! Jej debiutancki album zapisze się w historii  jako jeden z najważniejszych krążków muzyki rockowej 2018 roku. 

POSŁUCHAJ TEŻ DRUGIEJ GODZINY AUDYCJI "BĘDZIE GŁOŚNO!">>>

Uzasadnienie jury

Hanna Dołęgowska Dyrektor Redaktor Naczelny Czwórki Polskiego Radia

Marta Zalewska cieszy się muzyką, to słychać już na początku. Korzystając z tego co najlepsze w historii muzyki tworzy nowoczesne utwory. Jest przestrzeń, jest radość wspólnego grania. My mamy radość wydając jej płytę.

Eryk Sarniak - Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Płyta Marty Zalewskiej właściwie od pierwszego utworu nie pozostawia wątpliwości – całość brzmi jak album gotowy do wydania, nagrany przez świadomych artystów gotowych na taki krok. Utwory są skrojone pod głos Marty Zalewskiej, która pokazuje w nich pełne spektrum możliwości: wokal ma potężny i wie jak z niego skorzystać. Dwanaście utworów stanowią całość i aż bije z nich profesjonalizm. Praktycznie nie ma tu miejsca na nudę, dopracowany jest każdy szczegół. Istotne dla mnie było też samo brzmienie płyty, które choć nieco wygładzone to po prostu pasuje do stylistyki i utwierdza w przekonaniu kto powinien wydać płytę z "Będzie Głośno".

Jacek Kruczek szef Redakcji Muzycznej Czwórki

Marta Zalewska zaskakuje ekspresją śpiewu. Wykorzystuje tę umiejętność w ciekawie skomponowanych utworach - z jednej strony czasem nawiązujących do minionych dekad, z drugiej - brzmiących nowocześnie. Wybuchowa mieszanka.

Damian Sikorski  muzyk, dziennikarz muzyczny, autor audycji "Będzie głośno!" Marta Zalewska to wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka zainspirowana muzyką z okresu hipisowskiego. W jej piosenkach słychać m.in. Janis Joplin i twórczość zespołu The Spencer Davis Group. Dla mnie Marta to Jimi Hendrix w kobiecym wydaniu. W jej piosenkach jest zawarte to co w muzyce rockowej najważniejsze - mocny wokal, gitarowe riffy, solidny grunt w postaci sekcji rytmicznej, melodie które będą nucić wszyscy.

Czytaj także
pomponika fot klimek 1200.jpg
Pomponika - połączyła ich miłość, nie tylko do muzyki

Decyzją Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - jury w składzie Tomek Lipiński i Rafał Bryndal postanowili przyznać nagrodę za muzykę duetowi Pomponika, a za teksty nagrodzili Agę Czyż.​

W tegorocznej odsłonie wyróżniliśmy także dwa zespoły koncertami w Czwórce, które odbędą się w grudniu i styczniu

Szpilersi: Grają muzykę opartą na samplach, wzbogaconą instrumentami, inspirowaną szeroko pojętym old school hip hopem. Głównym twórcą jest Decó, większość podkładów jest produkowanych przez niego, następnie są one brane przez cały zespół na „warsztat” i dopieszczane. Jest on również autorem wszystkich tekstów. Często podczas produkcji muzycznych współpracują z zaprzyjaźnionymi muzykami.


Czytaj także
szpilersi 1200.JPG
Szpilersi. Hip-hop, który ma bujać

Na swoim koncie mają m.in. dwukrotny występ na legendarnym festiwalu Hip Hop Kemp oraz supporty przed takimi wykonawcami jak OSTR, Pokahontaz, Sensi, Skorup, Bu, Metrowy, Buka, Kękę, Jamal, Ra The Rugged Man.

Pomponika: Duet  Pomponika nie chce określać swojej muzyki i stylu. Lubią chill out i subtelne brzmienia elektroniczne, czasem jednak potrzebują więcej energii. Elementy chińskiego pop-u i folkloru, jazzu i chill-outu przeplatają się ze sobą. Na ich koncertach możecie usłyszeć język angielski, chiński i polski. Używają syntezatorów, gitar, klawisza, czasem bębnów afrykańskich, w zależności od nastroju.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 18.05

mat. prasowe/kulCzytaj także

Igor Herbut: na scenie nie ograniczam się

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 12:40
- Rozwijamy się jako muzycy i ludzie. Dzięki doświadczeniom zdobytym na trasie uczymy się siebie nawzajem - opowiada Igor Herbut z zespołu LemON.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Trzeszczak - kobiece oblicze polskich bębnów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 09:00
Wydaje się, że perkusja to instrument bardzo męski. Od lat temu stereotypowi zaprzecza Agnieszka Trzeszczak, najlepsza polska bębniarka, która po perkusję "sięgnęła" w wieku 13 lat. 
rozwiń zwiń