Matylda/Łukasiewicz: kąsamy w czułe punkty natury człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 11:20
Współtwórca zespołu Pustki i autor tekstów dla Brodki czy Rojka oraz "dobrze znana kreska Instagrama" – aktorka, rysowniczka i wokalistka Matylda Damięcka połączyli siły, żeby wspólnie zastanowić się, jak się żyje w świecie pełnym oczekiwań i społecznej presji.
Goście w Będzie głośno - od lewej: Radek Łukasiewicz, Damian Sikorski i Matylda Damięcka.
Goście w "Będzie głośno!" - od lewej: Radek Łukasiewicz, Damian Sikorski i Matylda Damięcka. Foto: Czwórka/Mateusz Kulik

To nie pierwszy raz, kiedy artyści spotkali się w studiu nagraniowym. W 2022 roku Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie Polskich Znaków. – Nasz obecny zespół narodził się kilka dni temu, wraz z premierą singla "Matka", ale tak naprawdę pracujemy ze sobą już od pięciu lat, kiedy postanowiłam nagrać swoją płytę. Przyjęliśmy tylko inną praktykę. Nie czekaliśmy na to, aż materiał dojrzeje, tylko sami postanowiliśmy dać sobie czas, żeby do niego dorosnąć – wspomina Matylda. – W pewnym sensie przeszkodą na tej drodze okazały się Polskie Znaki, które pojawiły się w pandemii. Pomysł na ten projekt wypłynął sam, z czasów, które wtedy nastały. Matylda/Łukasiewicz musiała na chwilę ustąpić im miejsca – dodaje Radek.

Pierwszą piosenką zapowiadającą płytę duetu jest "Matka". – Razem zastanawiamy się, jak żyje się kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji. Zwykłe życie, niezwykła forma – opowiadają artyści. – Najczęstsza reakcja, z którą się spotykamy, to stwierdzenia, że numer kąsa w miękkie podbrzusze. Nawet jeśli ktoś na co dzień jest pancernikiem.

Matylda Damięcka jest też twórczynią teledysku do "Matki". – To jest w całości jej pomysł, jej scenariusz i reżyseria. Matylda wykonała też użyte w klipie maski – opowiada Łukasiewicz. – Z naszą współpracą jest tak, że przebiega ona przez dwa podobne, ale nie tożsame ze sobą światy. Nawet jeśli do końca nie jestem w stanie sobie wyobrazić wizji Matyldy, to znając jej gust, estetykę i rysunki, ufam, że wszystko będzie dobrze. W takim zespole, jaki tworzymy, czyli w hybrydzie dwóch wrażliwości, bez zaufania nic nie udałoby nam się zrobić. Tu nie ma miejsca na przepychanki. 

Matylda/Łukasiewicz - Matka / Adult Contemporary


Posłuchaj
56:07 2023_01_13 19_02_05_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Matylda/Łukasiewicz – nowy duet po starej znajomości (Będzie głośno!/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Matylda Damięcka, Radek Łukasiewicz (projekt Matylda/Łukasiewicz)

Data emisji: 13.01.2023

Godzina emisji: 19.15

kul/kor

Czytaj także

Ars Latrans Orchestra - krakowski All Stars Band

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
Bass Astral, runforrest, Odet, Gypsy and the Acid Queen oraz Clock Machine/kidei zasilili tegoroczną odsłonę projektu Ars Latrans i wzięli na warsztat emocje rodzące się w obliczu miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń