Lor - "Panny Młode". Z młodości w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 09:57
"Panny Młode" to tytuł nowego krążka zespołu Lor. To dokumentacja procesu przechodzenia z dzieciństwa w dorosłość. - Możliwe, że najlepiej będą utożsamiać się z tą płytą osoby w naszym wieku, borykające się z tymi samymi problemami - oceniają.
Zespół Lor w studiu Czwórki
Zespół Lor w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Lor to młoda żeńska grupa z Krakowa, prezentująca muzykę indie folkową, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z subtelnym i ujmującym wokalem. Porównywana do najznamienitszych alt-popowych wykonawców, formacja miała okazję zagrać na takich wydarzeniach jak: Open'er, Spring Break, Slot Art, Soundrive, Orange Warsaw Festival czy OFF Festival.

Zespół tworzą cztery utalentowane artystki - Paulina Sumera, Julia Skiba, Julia Błachuta i Jagoda Kudlińska. W tym składzie dziewczyny nagrały płytę "Panny Młode", której premiera odbyła się 12 maja. Najnowszy singiel zapowiadający to wydawnictwo to utwór "Pam Pam Pam", w którym gościnnie zaśpiewał Dawid Tyszkowski. - Dawid jest naszym okryciem dekady, jesteśmy psychofankami i praktycznie od początku wiedziałyśmy, że chciałybyśmy w przyszłości z nim pracować, także gdy tylko przyszedł nam do głowy pomysł na wprowadzenie męskiego wokalu, wybór był prosty. Po naszej kolaboracji ludzie raczej spodziewaliby się zupełnie innego brzmienia, także dla wielu osób to może być zaskoczenie, ale pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że pozytywne - opowiadały dziewczyny w Czwórce. 

- Wydanie płyty, choć na razie w wersji cyfrowej, jest dla nas wielkim świętem. Wydarzyło się to już trzeci raz - mówią w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Po jej wydaniu sprawdzamy sobie komentarze, opinie. Odzew jest bardzo dobry, dużo osób pisze do nas dużo dobrych rzeczy. Nie dotarły do nas słowa rozczarowania - dodają. 


Posłuchaj
57:03 2023_05_12 19_02_44_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Zespół Lor opowiada o albumie "Panny Młode" (Będzie głośno/Czwórka)

Goście Czwórki przyznają, że album nie był kierowany do konkretnego słuchacza. Uważają, że każdy może znaleźć w nim coś dla siebie, jakoś utożsamić się z tym, o czym śpiewają, grają i piszą. - Możliwe jednak, że najlepiej będą utożsamiać się z nim osoby w naszym wieku, borykające się z tymi samymi problemami - oceniają. 

"Panny Młode" to pierwsza płyta zespołu Lor zaśpiewana po polsku. - Naturalnie przyszedł dla nas ten moment - opowiadają. - Potrzebny był nam przełom, odbicie się. Potrzebowałyśmy coś zmienić, a ta zmiana języka była takim odbiciem.

Producentami albumu są bracia Sarapaci, co dla znających ich styl, może być zaskoczeniem. - My się z nimi znamy bardzo długo. Poznałyśmy ich jak miałyśmy 15 lat. Oni wtedy byli w zespole Salk, brzmieniowo to było bardzo bliskie nam. Na tej płaszczyźnie połączyliśmy się ze sobą, wyrosła z tego wielka przyjaźń - przyznaje zespół Lor. - Jak byśmy ich nie znały, to pewnie nie byłby to pierwszy kontakt do produkcji tej płyty, a może byłby nawet ostatnim. 

Dziewczyny z zespołu Lor mają dziś po dwadzieścia kilka lat. Zdradzają, że w ich odczuciu to dziwny stan "pomiędzy". Zaczęły grać, gdy miały 14-15 lat, a za chwilę będą obchodzić dziesięciolecie zespołu. - To z jednej strony daje nam przewagę artystyczną czy życiową, ale czasem nie jest to zbyt dobre - mówią. - Dziś czujemy dużo mniejszą presję, by być dojrzałymi. Mniej nam zależy na tym, żeby się pokazywać z tej dojrzalszej strony, niż gdy miałyśmy naście lat. Teraz to nikogo nie obchodzi.

Polskie teksty z "Panien Młodych" poruszają tematy, które są obecne w codziennych rozmowach zespołu. - Są tam też tematy, o których rozmawiamy dużo między sobą. Są też teksty trudne, po których napisaniu zastanawiałam się, jak będę odebrane i czy je wydać - przyznaje tekściarka. - "Panny Młode" pokazują, że dorastanie nie jest łatwe, cała płyta jest o tym, o różnych aspektach tego dorastania. 

Lor przyznaje, że są dziś w okresie przejściowym, nieco zawieszone w powietrzu między "młodymi nastolatkami z Krakowa" a "dorosłością". Ta płyta to przechodzenie z bycia dzieckiem w dorosłość. - Czas, kiedy zaczynałyśmy z zespołem wspominamy jako idyllę. To częściowo stanowi problem w odnalezieniu się w rzeczywistości, która potem drastycznie zwolniła i zweryfikowała wszystko - oceniają. 

Jesienią album "Panny Młode" zostanie wydany w wersji fizycznej, wtedy też Lor ruszy w regularną trasę koncertową. Wiosnę i lato dziewczyny spędzą grając pojedyncze koncerty na scenach całej Polski. - Plan jest taki, żeby grać całą nową płytę, ale znajdzie się tam też miejsce na starsze kompozycje - zapowiadają. - Myślimy też już o kolejnym albumie, pojawiają się pewne pomysły. Przy "Pannach Młodych" cały koncept albumu powstał w połowie procesu tworzenia, myślimy, że przy kolejnej płycie będzie podobnie. 

Lor feat. Dawid Tyszkowski - PAM PAM PAM (Official audio)/Lor

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Lor (Paulina Sumera, Julia Skiba i Jagoda Kudlińska)

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 19.14

pj/DS

Czytaj także

Wiosenne Wszystkie Mazurki Świata 2023 na start

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 10:00
26 kwietnia rozpoczyna się kolejny muzyczny karnawał w samym sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu, koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów.
rozwiń zwiń