Jaka jest "Dziewczyna pop"? Daria Zawiałow o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 13:30
Nowa płyta Darii Zawiałow "Dziewczyna pop" była jednym z najbardziej wyczekiwanych polskich wydawnictw 2023 roku. - Naprawdę na wielu płaszczyznach życia czuję się po prostu dziewczyną pop - przyznaje artystka w Czwórce.
Dziewczyna pop czyli Daria Zawiałow i prowadzący audycję Damian Sikorski.
"Dziewczyna pop" czyli Daria Zawiałow i prowadzący audycję Damian Sikorski.Foto: Czwórka/Adam Świetlicki
  • W październiku światło dzienne ujrzała nowa płyta Darii Zawiałow "Dziewczyna pop". 
  • Do współpracy przy swoim czwartym studyjnym albumie artystka zaprosiła Bartosza Dziedzica, producenta znanego ze współpracy m.in. z Brodką i Dawidem Podsiadło. 
  • Podzielony na trzy części album ukazuje bardziej popowe oblicze artystki, a Daria Zawiałow przekonuje, że "pop jest cool".  

 

"Dziewczyna pop" - nowa odsłona Darii Zawiałow

Daria Zawiałow prezentuje swój nowy, czwarty już studyjny album "Dziewczyna pop". Nowy krążek jest owocem współpracy z Bartoszem Dziedzicem - producentem odpowiedzialnym za legendarne już płyty takie jak: "Granda" Brodki czy "Małomiasteczkowy" Dawida Podsiadło

- Obydwoje przy tej produkcji wyszliśmy nieco ze strefy komfortu. Bartek mnie cisnął, żeby teksty były bardziej wprost i bardziej bezczelne. Ja natomiast namawiałam go, żeby zrezygnować z syntezatorów i mocnej produkcji. Chciałam, żebyśmy spróbowali zrobić tę płytę jak najbardziej garażowo - opowiada artystka. - Bardzo mi zależało, żeby po tej płycie mówili, że jest "nowa Zawiałow", ale też "nowy Dziedzic". Myśmy się trochę docierali i to nie było wcale takie proste. Mam jednak nadzieję, że się udało. Bardzo bym chciała, żeby mówili, że to jest totalnie świeże.


Muzyczna podróż do lat 90 i USA 

"Dziewczyna pop" to muzyczna podróż do Stanów Zjednoczonych i gitarowych lat dziewięćdziesiątych. Jak przyznaje artystka, inspiracją były takie zespoły jak The Cardigans, Garbage, Cranberries, a także Sinead O’Connor. Pierwszym singlem promującym krążek był utwór "Fifi Hollywood". Kolejnym "Złamane serce jest OK". Klip do piosenki został zarejestrowany w Los Angeles na kamerze VHS. Nawiązuje on nie tylko do lat dziewięćdziesiątych, czyli między innymi złotej ery MTV i narodzin grunge’u, ale także do pierwszego albumu artystki - "A kysz!". W teledysku pojawia się w czerwonej sukience w groszki z sesji, która promowała debiutancki krążek.


Źr. Youtube/Daria Zawiałow - Złamane serce jest OK (Official Video)


Premiera albumu "Dziewczyna pop" odbyła się 18 października 2023 roku. To zdecydowanie najbardziej złożony projekt wydawniczy artystki. Daria tym razem postanowiła podzielić album na trzy rozdziały: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. - To wszystko wyszło w procesie powstawania płyty. Można powiedzieć, że rozliczyłam się na niej z przeszłością, wyrzuciłam to w końcu z siebie - opowiada gość Czwórki. - Teraźniejszość jest zajefajna, przyszłość mam nadzieję będzie super. 


Źr. Youtube/Daria Zawiałow - Dziewczyna Pop (Official Audio)


"Dziewczyna pop" - największy koncept album

Pod każdym z rozdziałów kryją się cztery premierowe utwory, a wraz z nimi osobna historia, warstwa wizualna i miejsce na mapie Stanów Zjednoczonych. W założeniu miała być to niewielka produkcja. Wyszło jednak inaczej. - Jest to największy koncept album, jaki w życiu zrobiłam i najbardziej rozbudowany. Lata 90. i artyści ze Stanów Zjednoczonych zainspirowali mnie, żeby tam pojechać i zrobić klipy i sesje w trzech różnych miejscach - opowiada Zawiałow. - Mieliśmy się zmieścić w niewielkim budżecie, ale projekt rozbudował się do takich rozmiarów, że nie był to spontaniczny wypad w dwie osoby, jak zakładaliśmy, tylko "gruba" produkcja, na którą faktycznie było potrzeba sporo kasy - powiedziała artystka. 


Premiera albumu "Dziewczyna pop" - Daria Zawiałow i Bartosz Dziedzic Premiera albumu "Dziewczyna pop" - Daria Zawiałow i Bartosz Dziedzic

Pop jest cool

Daria Zawiałow przyznaje, że tytuł płyty, być może lekko prowokacyjny, nie jest przypadkowy. Otwarcie mówi, że obok ambitnych filmów lubi oglądać komedie romantyczne, słuchać lżejszej muzyki i czytać nie tylko literaturę faktu.

- Nie wstydzę się tego. Od wielu lat jestem wkładana do różnych szufladek: alternatywa, indie rock, indie pop. Mam wrażenie, że jestem wkładana do nich tylko po to, żeby przypadkiem nie otworzyć tej szufladki "dziewczyna pop", bo pop ma jakiś taki wydźwięk pejoratywny. Nie zgadzam się z tym absolutnie i uważam, że pop jest cool - tłumaczy gość audycji. - Naprawdę na wielu płaszczyznach życia czuję się po prostu dziewczyną pop. I jak bardzo bym nie miała rockowej duszy, tego pierwiastka alternatywnego, jak bardzo nie kochałabym i na przestrzeni tych lat nie miała romansu z rock and rollem, to jednak na koniec dnia czuję się po prostu mimo wszystko dziewczyną pop i uważam, że jest super - podsumowała.

Źr. Youtube/Daria Zawiałow, Taco Hemingway - SUPRO (Official Video)


Przed Darią Zawiałow seria koncertów, która obejmować będzie pięć największych hal koncertowych w Polsce:

02.12.23 - Warszawa - COS TORWAR "Koncert Premierowy"
16.02.24 - Gdańsk - ERGO ARENA
24.02.24 - Wrocław - HALA STULECIA
09.03.24 - Kraków - TAURON ARENA KRAKÓW
30.03.24 - Poznań - SALA ZIEMI
28.04.24 - Warszawa - COS TORWAR


Posłuchaj
44:53 CZWORKA/Będzie głośno! -Daria Zawialow "Dziewczyna Pop" 04.11.2023.mp3 Daria Zawiałow o nowej płycie "Dziewczyna Pop" (Będzie głośno!/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Daria Zawiałow 

Data emisji: 04.11.2023

Godzina emisji: 21.15

aw/kul

Czytaj także

"Fifi Hollywood" - jaka będzie nowa płyta Darii Zawiałow?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 22:10
Ona ma status jednej z największych gwiazd polskiej sceny. On - znajduje się w gronie najlepszych polskich producentów. Daria Zawiałow i Bartosz Dziedzic nagrywają razem płytę.  - Oboje zyskaliśmy i oboje nauczyliśmy się siebie bardzo dobrze - mówi artystka w Czwórce. - Wyszło z tego coś, z czego jesteśmy masakrycznie zadowoleni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To nie zabawa" - Daria ze Śląska i jej nowy singiel

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 15:50
Daria ze Śląska niedawno zaprezentowała nowy kawałek. "To nie zabawa” to pierwszy oficjalny singiel promujący zbliżające się wydawnictwo artystki. - Moje teksty to praca na otwartym sercu, dosłownie i w przenośni - mówi Daria w rozmowie z Damianem Sikorskim.
rozwiń zwiń