Ania Karwan o płycie "Swobodnie": smakuje mi dojrzałość

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 19:40
- Tą płytą chciałabym zachęcić słuchaczy do bycia tu i teraz. Zdaję sobie sprawę ze swoich niedociągnięć, ale napisałam słowa i muzykę, i jestem dumna z tego, co trzymam w ręku - mówi Ania Karwan o albumie "Swobodnie".  
Ania Karwan z płytą Swobodnie.
Ania Karwan z płytą "Swobodnie".Foto: Damian Sikorski/Czwórka

"Odważyłam się odkryć prawdziwe ja"

Ania Karwan od lat współpracuje z czołówką polskich artystów, jak również ze światowymi kompozytorami muzyki filmowej w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej. Szerszej publiczności dała poznać się podczas VII edycji programu "The Voice of Poland", w którym dotarła do ścisłego finału. Zajęła także wysokie miejsce w prestiżowym międzynarodowym zestawieniu Top Ten Global Voice. W 2019 roku ukazał się debiutancki album artystki "Ania Karwan". - To pamiętnik mojego życia. Od dziecka po dojrzałą mnie, kobietę - mówiła w Czwórce. - Wiem, że rola tej płyty jest ogromna w przesłaniu. Dużo zamieściłam na niej trudnych sytuacji. Podobnie jest z krążkiem "Swobodnie". - To szalenie ważny dla mnie album, bo po raz pierwszy w całości autorski - przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Po latach spędzonych na scenie odważyłam się odkryć swoje prawdziwe ja, pozwoliłam sobie na podjęcie ryzyka, podejmowanie trudnych prób i popełnianie błędów - opowiada.

"Zaczyna mi smakować dojrzałość"

- Przerwa pandemiczna spowodowała, że miałam wrażenie, iż będę musiała wystartować od zera. Oczywiście nie oznaczało to wygumkowania wszystkiego, co się do tej pory wydarzyło, ale poczułam, że wspinaczkę muszę zacząć od nowa. Po pierwsze dlatego, że z pierwszą płytą nie zdążyłam się "zakorzenić" w świadomości odbiorców. A po drugie chyba wtedy trochę zapomniałam, że w tym wszystkim najważniejsza jest muzyka - mówi artystka. - Dziś jestem spokojniejsza, wierzę też, że bardziej dojrzała. Kiedyś nie lubiłam tego słowa, a teraz dojrzałość zaczyna mi smakować.

Ania Karwan - BIEGNĘ, BIEGNĘ (Official Video) | Ania Karwan

Sprawdź też:

"Jako artystka rodziłam się w bólach, ale nie zamierzam trwać w tym stanie"

Po raz pierwszy Ania Karwan zdecydowała się sama napisać teksty do piosenek i w tej kwestii postawiła na absolutną szczerość. - Słowa naturalnie ze mnie płynęły. Same układały się w zwrotki i refreny. Czasami łapałam "zawieszki" w pół drogi i odkładałam tekst na rok. Tak było na przykład z piosenką "Powiedz mi, tato". Dokończyłam ją dopiero w studiu, bo kompletnie nie wiedziałam, jak spuentować tę historię - wspomina gość Czwórki - Bo nie chciałam, żeby ten utwór brzmiał jak pretensje do rodziców. Zależało mi, żeby powiedzieć, że jestem z miłości zrodzona i będę w niej spełniona. Nie chcę być uciemiężoną artystką, która przez ciężkie doświadczenia do końca życia będzie opowiadać o tych emocjach. Może "narodziłam się" w bólach, ale nie muszę trwać w tym stanie.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ania Karwan (@aniakarwan)

Nowe kompozycje Ania Karwan stworzyła wraz z Piotrem Bogutynem, który jest także producentem płyty. Piotr Bogutyn to muzyk sesyjny, gitarzysta, aranżer, kompozytor i producent muzyczny, który współpracował z takimi artystami jak Romuald Lipko, Natalia Kukulska, Kayah i Kuba Badach.

Posłuchaj
55:44 2023_03_24 18_04_11_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Ania Karwan o płycie "Swobodnie". Jak brzmi nowy album artystki? (Będzie głośno!/Czwórka) 

"Swobodnie" to druga płyta Ani Karwan. "Swobodnie" to druga płyta Ani Karwan.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Ania Karwan 

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 19.05

kul

Czytaj także

Kaśka Sochacka: album "Live" to pamiątka z trasy koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 19:50
"Live" to nowa i pierwsza koncertowa płyta Kaśki Sochackiej. - Występy na żywo to teraz główny punkt mojej muzycznej codzienności. W ubiegłym roku odwiedziliśmy z zespołem ponad 70 miast i zagraliśmy 100 koncertów - wspomina artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ana Andrzejewska: Halina Poświatowska uczy mnie języka

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 16:20
Śpiewała jazz, ale debiutancki album oparła na elektronicznych brzmieniach. Na krążku znajdą się utwory do wierszy Haliny Poświatowskiej, które Ana Andrzejewska stworzyła razem z Mateuszem Hulbójem. 
rozwiń zwiń