Marta Zalewska: efekty mojej pracy napędzają mnie do działania

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 10:20
"Kobieta-petarda", "przezdolna multiinstrumentalistka", "ogień na scenie" - w ten sposób fani Marty Zalewskiej opisują swoją idolkę. Artystka i laureatka konkursu muzycznego Czwórki opowiada Damianowi Sikorskiemu o nowej płycie zatytułowanej "Jestem". 
Marta Zalewska w Czwórce.
Marta Zalewska w Czwórce.Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

Życie w biegu

W 2018 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" i z Czwórką zadebiutowała krążkiem "Marta Zalewska". Od tego czasu - jak wspominała w jednym z wywiadów - ma tyle pomysłów, że nowe albumy mogłaby nagrywać co miesiąc. Na swoim koncie ma m.in. cykl koncertów "Ballady i romanse”, podczas których grała utwory skomponowane do wierszy Adama Mickiewicza oraz dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" wydane w 50. rocznicę premiery albumu "Wołanie o słońce nad światem" zespołu Dżamble. - Ograniczam sen, a energię czerpię ze zdarzeń dnia codziennego - śmieje się artystka. - Moja praca napędza mnie do robienia kolejnych projektów muzycznych. A w czasie wolnym biegam i przygotowuję się do triathlonu. 

Hołd złożony analogom

"Jestem" to drugi solowy krążek Marty Zalewskiej - pełen gitarowych brzmień odwołujących się do klasycznego rocka i  folkowych inspiracji. - Z realizatorem dźwięku Błażejem Domańskim mieliśmy wspólny front: chcieliśmy, by brzmienie tej płyty było przejrzyste, a jednocześnie potężne i szerokie, pełne przestrzeni. Nie przesadzę, jeśli powiem, że "Jestem" to hołd złożony analogowemu brzmieniu - przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego. Album został nagrany i zmiksowany na taśmie, w nawiązaniu do "najlepszych tradycji światowego rock'n'rolla". - Najwspanialsze nagrania, legendarne piosenki rockowe były realizowane właśnie w ten sposób, a instrumenty, które w moim zespole wiodą prym, także brzmią najlepiej właśnie w takim wydaniu - dodaje.


Koncert Marty Zalewskiej w Czwórce Koncert Marty Zalewskiej w Czwórce

Sprawdź także:

Piosenki "z przeszłością"

Na co dzień Marta Zalewska pracuje także w Teatrze Rampa w Warszawie. - To jest tak wdzięczne miejsce dla artystycznych działań, że właśnie tam nakręciliśmy teledysk do "Pochodni", kolejnego singla promującego nową płytę. Mam nadzieję, że na Targówku udało nam się stworzyć  klimat z filmów Davida Lyncha - opowiada gość Czwórki. - To piosenka, która nie jest premierową kompozycją, bo słuchacze znają już ten utwór z koncertów. Długo zastanawiałam się, czy takie numery "z przeszłością" zamieszczać na krążku. Może zostawić je tylko w koncertowym obiegu i skupić się tylko na premierowym materiale? Ale przegadałam moje wątpliwości z najbliższymi fanami i oni przekonali mnie, że to będzie dobry krok.

Marta Zalewska - Pochodnia | Marta Zalewska

"Depesze" w teatrze, nowy projekt na horyzoncie

Artystka, która od samego początku, wierna jest bezkompromisowemu i rock’n’rollowemu graniu, nie wyklucza eksperymentów z  innymi brzmieniami. - Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że mam nowy zespół, z którym zaprezentuję nowe oblicze Marty Zalewskiej. I że w tym zespole - oprócz mnie - będzie śpiewać Marcin Januszkiewicz - zdradza. - Z Marcinem przygotowaliśmy także widowisko muzyczne "Depesze" z muzyką zespoły Depeche Mode, którego premiera odbyła się także w Teatrze Rampa. Teraz spektakl się "rozrasta" i pod koniec marca trafi na Dużą Scenę.

Posłuchaj
53:45 2023_03_03 19_02_43_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Marta Zalewska o płycie "Jestem" i planach na przyszłość (Będzie głośno!/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Marta Zalewska

Data emisji: 03.03.2023

Godzina emisji: 19.15

kul

Czytaj także

Sarsa: lubię być na off-roadzie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 19:00
W ubiegłym roku Sarsa wydała album "Runostany". Teraz zaprasza na "Balet" ze Zdechłym Osą - jednym z najbardziej wyrazistych polskich raperów. I nie mówi ostatniego słowa, bo to dopiero początek jej przemiany. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Cichy gra polskie lata 70.: od dawna uwielbiam takie brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 10:13
Właśnie ukazała się nowa płyta "Robert Cichy gra polskie lata 70.", a na krążku znalazły się m.in. utwory takich zespołów, jak: Arianie, Klan, Apokalipsa, Romuald i Roman, Kram czy En Face i Jerzy Grunwald.
rozwiń zwiń