"To takie ładne piosenki". Mop zadebiutował płytą "Dziecko Słońca"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 16:40
Debiutancki album mopa nosi tytuł "Dziecko Słońca", ale równie dobrze mógłby nazywać się "dziecko szczęścia". Artysta pierwszy koncert zagrał na festiwalu Great September, a dwa dni po premierze krążka wystąpił na festiwalu OFF w Katowicach. - Trochę trudno mi uwierzyć w to, co się dzieje - przyznaje artysta. - Zwłaszcza, że na OFF-ie wystąpiłem w podwójnej roli: artysty oraz ziemniaka w składzie Franka Warzywa i Młodego Buddy. 
David Kaletka, czyli mop w studiu Czwórki.
David Kaletka, czyli mop w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Ula Kaczyńska
  • Mop to pseudonim artystyczny Davida Kaletki.
  • Artysta ma na swoim koncie single takie jak m.in. "moon dance", EP-kę „Eden” oraz mini-album "Warszawa Dawidy" nagrany razem z Dawidem Grzelakiem.
  • "Dziecko Słońca" to debiutancki album mopa. Premierowy koncert artysta zagrał na festiwalu OFF w Katowicach.
  • Na krążku gościnnie wystąpili m.in. Faustyna Maciejczuk i Młody B.   

- To był też pierwszy raz, kiedy robiłem crowd surfing i do od razu w stroju ziemniaka - śmieje się gość Czwórki. - Podoba mi się koncertowa energia Franka i Młodego Buddy, więc z tegorocznego festiwalu wywiozłem dwa wspomnienia, które zostaną ze mną na długo: pierwszy występ z materiałem z debiutanckiej płyty i  moment, w którym publiczność "zgniotła" mnie jako ziemniaka - śmieje się.

"Jestem uśmiechniętym chłopakiem, który robi muzykę"

Mop to pseudonim artystyczny Davida Kaletki. Przygodę z muzyką rozpoczął w sklepie z artykułami AGD, dokąd jako dziecko wybrał się z rodzicami na zakupy. - Znalazłem tam małe, elektryczne pianinko, trochę na nim pograłem i uparłem się, że chcę je mieć. Oczywiście to nie zadziałało, ale zamiast pianina dostałem organki. Później poszedłem do szkoły muzycznej, ale nie do końca się wtedy w niej odnalazłem - przyznaje rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Tak na dobre zająłem się komponowaniem, kiedy przeprowadziłem się do Warszawy. 

Mop na OFF Festivalu w Katowicach w 2023 roku. Mop na OFF Festivalu w Katowicach w 2023 roku.
Posłuchaj
22:50 mop.mp3 "Dziecko Słońca" - mop o debiutanckiej płycie i numerach z przeszłości (Będzie głośno!/Czwórka) 

Album "z pokoju"

"Dziecko Słońca" to album, który powstał w pokoju mopa. - Miałem wszystko, czego potrzebowałem: komputer, gitary i dobrą akustykę, którą zapewniły mi drewniane meble i dużo ubrań na wieszaku. Im większy bałagan, tym lepsze warunki do nagrywania - mówi artysta. - Nagrywałem stojąc na środku pokoju, o dookoła mnie, z plakatów powieszonych na ścianach, patrzyły na mnie oczy. To było   bardzo dziwne doświadczenie - przyznaje.

mop & Młody Budda - King Kong | mop

Debiutant z przeszłością

Choć "Dziecko Słońca" jest pierwszą płytą mopa, to artysta wcale nie jest debiutantem. Pierwsze utwory w sieci publikował już w 2020 roku. Wydał EP-kę "Eden", a w 2022 roku - razem z Dawidem Grzelakiem - nagrał mini-album "Warszawa Dawidy", który łączył w sobie brzmienia z pogranicza electropopu, IDM oraz indie.

Dawid Grzelak feat. mop - Maj | Dawid Grzelak

Sprawdź też:

Jak brzmi muzyka mopa?

- Jestem świadomy tego, jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się moje piosenki - przyznaje  David Kaletka. - Kiedy zaczynałem, miałem duże braki w wiedzy technicznej, w miksie i rejestracji dźwięków. Dość nieudolnie grałem też na gitarze, więc korzystałem z elektroniki. Nada nie jestem wirtuozem tego instrumentu, ale czuję się już pewniej, dlatego tych riffów jest coraz więcej. Myślę, że jeszcze wiele eksperymentów przede mną, zwłaszcza, że nie jestem osobą, która chciałaby się zamknąć w jednym gatunku muzycznym. Lubię bawić się dźwiękami i sprawdzać, do czego jestem zdolny na tej płaszczyźnie.


Mop i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki. Mop i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.

Album "Dziecko Słońca" ukazał się 4 sierpnia 2023 roku. Na krążku gościnnie pojawili się Dawid Grzelak, Młody B. i Lackluster. Ostatnim singlem promującym to wydawnictow jest piosenka "spadam", którą mop nagrał z Faustyną Maciejczuk

Spadam ft. Faustyna Maciejczuk | mop

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: David Kaletka (mop)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 21.15

kul

Czytaj także

Basowe brzmienia, zabawa słowem. Oto Sofie Szklarska

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:20
Ma 21 lat, śpiewa, pisze teksty, komponuje i produkuje swoje utwory. - Lubię Mery Spolsky, jestem fanką Sevdalizy. Podobają mi się niskie, basowe brzmienia i utwory, które mają przestrzeń - opowiada Sofie Szklarska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chair. Projekt nieperfekcyjnie dopracowany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 14:00
- Fotel jest meblem, w którym można się wygodnie umościć, krzesło służy do tego, żeby przysiąść na chwilę. Nazwa naszego zespołu jest metaforą naszych działań. Tworzymy sztukę użytkową, ale niekoniecznie taką, która jest komfortowa - opowiada duet Chair.  
rozwiń zwiń