Hetman wielki koronny. Życie między walką a podróżami

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 12:30
- Pierwsji polscy hetmani byli nominowani na dowódzców na czas danej kampanii. Z czasem ukształtował się ścisły podział na cztery buławy i czterech hetmanów - opowiada Łukasz Jędrzejczak z Muzeum Wojska Polskiego.
Audio
  • O roli hetmana w historii Polski (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Alina_Stock/Shutterstock.com

Słowo "hetman" jest pochodzenia czeskiego i do dziś funkcjonuje w Czechach Łukasz Jędrzejczak

Polny, koronny, wielki, litewski - funkcja hetmana, czyli głównodowodzącego wojskami na polu bitwy była dożywotnia i znana w Rzeczypospolitej od średniowiecza. Byli wśród hetmanów wybitni wojownicy i taktycy, byli też przyszli królowie - np. Jan Sobieski. - O znaczeniu hetmanów świadczy choćby to, że mogli oni prowadzić własną politykę zagraniczną. Prowadzili wywiady "płytkie" i "głębokie". Musieli też umieć słuchać ludzi - tłumaczy gość Czwórki.

Jaka była rola hetmana w czasie pokoju i wojny? Czy można było ich spotkać na polu bitwy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Hetman nie wydawał rozkazów głosem. Porozumiewał się buławą i gestami Łukasz Jędrzejczak

W audycji zajrzeliśmy też na boisko do gry w szczypiorniaka, czyli w piłkę ręczną. Właśnie w Szczypiornie, w 1917 roku, internowani żołnierze Legionów Polskich rozegrali pierwszy mecz piłki ręcznej - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Łukasz Jędrzejczak (Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 14.08

kul/pj

 

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń