Lato 1939 roku. "Przenikał się pokój z wojną"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 17:30
"Morze woła nas, nie dajmy zrazić się pesymistom" - tak w czerwcu 1939 roku pisali dziennikarze ilustrowanego magazynu "As". Polacy podchwycili to hasło i tłumnie wyruszyli na wakacje. 
Lato 1939 roku
Lato 1939 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Różne świadectwa i artykuły prasowe z tego okresu wskazują, że te wakacje mogły wyglądać jak każde inne. Lato było ciepłe, turystyka kwitła - opowiada dr Tomasz Leszkowicz. -  Z drugiej strony w pewnym stopniu wojnę było czuć w powietrzu - dodaje.

Posłuchaj
09:41 [CZWORKA]Zaklinacze czasu 29 sierpień 2020 wojna.mp3 Wakacje przed burzą. Jakie było lato 1939 roku? (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Relaks przed burzą

Urlopy spędzano w nadmorskich i górskich kurortach oraz na letniskach: w Zaleszczykach czy w Truskawcu. W miastach działały kawiarnie, teatry ogródkowe, kąpieliska. - Historia pokazuje, że w przypadku wielu wojen było tak, że nie do końca spodziewano się, że one tak naprawdę wybuchną. Dotyczy to także tego, co działo się u nas w lecie 1939 roku - mówi gość Czwórki. - Mieliśmy nadzieję, bo liczyliśmy na silnych sojuszników.

WRZESIEŃ 1939 W POLSKIM RADIU - serwis specjalny >>>

Hel jak Lazurowe Wybrzeże

W lecie 1399 roku najbardziej obleganym wakacyjnym miejsce było Wybrzeże. W tym czasie podróż nad polskie morze była rodzajem manifestacji narodowej. Do Helu jeździła słynna Lukstorpeda, czyli szybki, jednowagonowy pociąg dla zamożnych obywateli. Można tam było napić się szampana i potańczyć. Gościli tam wówczas Jan Kiepura z Martą Eggerth i Monika Żeromska z mamą, słynny jasnowidz Stefan Ossowiecki oraz Magdalena Samozwaniec. 

Posłuchaj także:

Początek polskiego himalaizmu i sukcesy naszych piłkarzy

2 lipca 1939 roku Jakub Bujak i Janusz Klarner stanęli na Nanda Devi East. Był to najtrudniejszy technicznie szczyt siedmiotysięczny zdobyty przez człowieka oraz polski rekord wysokości. Wyprawę uznaje się za symboliczny początek polskiego himalaizmu. - 27 sierpnia odbył się mecz reprezentacji Polski i Węgier, który zakończył się wygraną 4:2 dla nas. Był to duży sukces, bo Węgrzy mieli bardzo dobry zespół - opowiada rozmówca Anny Hardej.

Podczas gdy Polacy urlopowali się nad Bałtykiem, w tym samym czasie trwały już szkolenia z obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej. - Z 23 na 24 sierpnia została wprowadzona mobilizacja alarmowa, oficerowie rezerwy otrzymali karty powołania i musieli stawić się w wojsku - zauważa dr Tomasz Leszkowicz. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Tomasz Leszkowicz (Histmag.org)

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Paweł Jasienica. Nauczyciel historii dla wielu pokoleń Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 11:50
Naprawdę nazywał się Leon Lech Beynar. Był publicystą, żołnierzem, spikerem w Polskim Radiu Wilno, ale przede wszystkim historykiem, który marzył o silnej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klechdy polskie. Takiego Bolesława Leśmiana jeszcze nie słyszałeś

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:20
Dzieła polskiej literatury coraz częściaj są inspiracją dla młodych artystów, którzy filtrują je przez własną wrażliwość i ubierają w nowoczesną formę. Tym razem młodzi twórcy sięgnęli po "Klechdy polskie" Bolesława Leśmiana. 
rozwiń zwiń