Istnieje, ale go nie ma. Co dzieje się w Górskim Karabachu?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 14:00
Górski Karabach formalnie należy do Azerbejdżanu, w rzeczywistości funkcjonuje jako niepodległe państwo, które jednak nie jest uznawane przez żaden inny kraj.
Górski Karabach: starcia na pograniczu Armenii i Azerbejdżanu
Górski Karabach: starcia na pograniczu Armenii i AzerbejdżanuFoto: Vera Larina/ Shutterstock.com

- Radzieckie oddziały wojskowe przystąpiły w nocy do przełamania blokady stolicy Azerbejdżanu, Baku. Użyto czołgów, są zabici i ranni. Według francuskiej agencji AFP zginęło kilkaset osób - informowało Polskie Radio 20 stycznia 1990 roku. Bezpośrednim pretekstem interwencji były wydarzenia, które miały miejsce kilka dni wcześniej. W styczniu 1990 roku Armeńska Socjalistyczna Republika Radziecka ogłosiła włączenie Górskiego Karabachu, zamieszkanego w dużym stopniu przez Ormian, w skład swoich granic. Doprowadziło to do zamieszek w stolicy Azerbejdżanu, skierowanych przeciwko Ormianon. Na przełomie lat 80. i 90., kiedy w Związku Radzieckim wybuchały uśpione konflikty narodowościowe, odżył także i spór pomiędzy Ormianami i Azerami. Armeńska SRR żądała włączenia Karabachu w jej granice. Po upadku ZSRR, pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem wybuchła wojna o Górski Karabach, która trwała aż do 1994 roku. Status regionu wciąż jest nieustalony i pozostaje zarzewiem konfliktów. Jaka jest historia tego terytorium i co dzieje się tam teraz opowie Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W cyklu "Galeria Tyranów" pojawi się Radko Mladić - oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości serbski generał, dowódca Sił Zbrojnych Republiki Serbskiej, które brały udział w działaniach wojennych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992–1995.

***

Na "Zaklinaczy czasu" zaprasza Jakub Jamrozek - w sobotę (27.01) o godz. 15.00.

kul

Czytaj także

"Wawel. Biografia". Co chciałbyś wiedzieć o krakowskim zamku?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 11:50
Historia krakowskiego zamku, którą czyta się jak kryminał - tak powiedzieć można o książce "Wawel. Biografia" Kamila Janickiego. Nie brakuje w niej informacji o wawelskim kinie, studni, toaletach i organizacji kuchni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szermierka historyczna - tu sport łączy się z dawnymi dziejami

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 11:05
Antoni Olbrychski przypuszcza, że szermierka towarzyszy ludzkości od samych jej początków. Obrazy walk widzimy na malowidłach starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, a współcześnie wiele technik wywodzi się ze średniowiecznych traktatów szermierczych. 
rozwiń zwiń