100 wynalazków na stulecie. Jak Maksymilian Faktorowicz pomalował świat?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 15:20
Twórców kosmetyków było bardzo wielu natomiast Maksymilian Faktorowicz - znany powszechnie jako Max Factor - był wynalazcą, który wprowadził na rynek kosmetyczny wiele innowacyjnych produktów.
Audio
  • O polskich korzeniach wynalazcy, który stworzył kosmetyczne imperium (Zaklinacze czasu/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/kpth/dom. publiczna

Czytaj także
aparat fotografia 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

- Faktorowicz działał przed II wojną światową, czyli w takim czasie, w którym nie wszystkie wynalazki patentowano. On należał do zdecydowanej mniejszości, która dbała o swój interes - tłumaczy dr Katarzyna Pytkowska z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Maksymilian Faktorowicz jako pierwszy opatentował kosmetyk, który miał zmieniać kolor i wygląd ust, a nie był klasyczną szminką. On także wymyślił coś, co dziś nazywamy podkładem pod makijaż oraz w zdecydowany sposób ułatwił życie wszystkim charakteryzatorkom. Dlaczego? O tym m.in. w materiale Marty Hoppe 


Czytaj także
boy george 1200.jpg
Muzycy jak malowani. Po co artystom eyeliner i szminka?

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 14.40

kul

Czytaj także

Piegi - urodowy atut czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 12:00
Jedni ich nie znoszą, inni chcieliby je mieć. Czym są piegi i czy są nam do czegoś potrzebne? W audycji przedstawiliśmy całą prawdę na ich temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bale, reduty, maskarady. "Okazja, żeby potańczyć i znaleźć męża"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 17:40
- W XVIII-XIX wieku poznawanie nowych osób było bardzo ograniczone ze względu na etykietę i konwenanse, których należało się trzymać. Bale karnawałowe były więc okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz do szukania męża - opowiada Mariola Sztorc - blogerka i członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina".  
rozwiń zwiń