Psychoterapia dla maturzystów online - jak to działa i komu jest potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 13:53
Spokój, optymizm i pewność siebie podczas matury i przygotowań do niej. Jak to zrobić i czy pomoże nam w tym psychoterapia?
Audio
Psychoterapia dla maturzystów online - jak to działa i komu jest potrzebne?
Foto: Pixabay/ Unsplash

shutterstock szczęście facet morze 1200.jpg
Pochwal siebie. Zatrzymaj się w osiąganiu celów

Okazuje się, że istnieje psychoterapia dedykowana maturzystom. Ma na celu sprawienie, by podczas egzaminu dojrzałości abiturienci czuli się dobrze i komfortowo. I radzili sobie, gdy coś ich zaskoczy. A jak przekonywała Olimpia Śnieguła, psycholog, terapia jest potrzebna abiturientom, narażonym na szczególny stres. - Jej założenia nie różnią się od założeń tej "zwykłej" terapii - mówiła ekspert. I jak podkreślała, to pokłosie faktu, że coraz więcej mówi się o problemach młodych dorosłych. - Ludzie ci nagle zaczynają być traktowani jako osoby dorosłe, a nie do końca jeszcze potrafią się w tym odnaleźć. To ważny moment "przejścia" w ich życiu, dlatego warto ich w tym czasie wspierać - mówiła Olimpia Śnieguła. - To czas, w którym buduje się cały człowiek. Dlatego głównym elementem terapii są rozmowy o życiu. Próby znalezienia odpowiedzi na pytania, kim chcę być, a kim nie chcę być. Czego w moi życiu ma być dużo, a czego mało. To tworząca się tożsamość, seksualność, wybór życiowej drogi - tłumaczyła.

ZOBACZ TAKŻE Pewność siebie idzie w parze z doświadczeniem >>>

Jak opowiadała, tego typu terapia to najczęściej spotkania indywidualne. - To daje przestrzeń do głębszej rozmowy o problemach - mówiła gość Czwórki. Podczas terapii poruszane są tematy dotyczące emocji związanych z aktualnymi wydarzeniami, czyli maturą: to lęki, niepokój, brak przygotowania na krytykę, niepewność związana z egzaminami. - W tym roku maturzyści długo nie wiedzieli, w jakiej formie i kiedy odbędą się egzaminy, to potęguje obawy - tłumaczyła Olimpia Śnieguła. - Na to nakładają się czynniki zewnętrzne, czyli problemy męsko-damskie, budząca się na tym etapie życia seksualność, ale i problemy w domach, z najbliższymi, które powstały, gdy spędzaliśmy z nimi dużo czasu podczas izolacji - opowiadała ekspert. 

ZOBACZ TAKŻE Jak się zrelaksować, by dobrze zdać egzamin? >>>

O korzyściach i zapotrzebowaniu na terapię dla maturzystów rozmawialiśmy także z maturzystką Olą, która przekonywała, że przygotowanie do matury to w pewnym sensie przygotowanie do życia. - Przygotowujemy się na stresy i wyzwania, które będą nas czekać w przyszłości - tłumaczyła Ola w rozmowie z Mateuszem Kulikiem. - Dobrze jest więc, gdy ktoś doświadczony powie nam, jak radzić sobie z pytaniami, które nas zaskoczą, jak zebrać myśli, gdy trafimy na niezbyt przychylną komisję. Warto popracować nad swoim podejściem i nad tym, jak zdać sobie sprawę z tego, co nas czeka, jak się nie "zablokować". Walka ze stresem i umiejętność radzenia sobie z nim powinny być elementami takiej terapii. Kolejnym etapem jest to, jak zrobić korzystne wrażenie – tłumaczyła.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Olimpia Śnieguła (psycholog z gabinetu Self - Przyjazna Terapia w Poznaniu)

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 20.09

kd/kul

Czytaj także

Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:41
Samobójstwo, samookaleczenia, uzależnienia od substancji aktywnych, anoreksja, bulimia, uprawianie hazardu, zakupoholizm, uzależnienie od internetu, rzucanie sobie kłód pod nogi i porażki na własne życzenie - dlaczego to sobie robimy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto współczuć? "To jest podstawa człowieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:26
- Współczucie wcale nie oznacza "czucia". To przede wszystkim motywacja do działania i samo działanie - mówi psycholog Julia Wahl. - Współczucie po prostu wszystkim się opłaca, bo sprawia, że zarówno nam jak i innym łatwiej się żyje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczna nauka. Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:39
- Uczyć się i nauczyć to są dwie różne sprawy. Powiązane, ale jednak różne - mówi dr Anna Ziółkowska z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. - Uczenie się to proces, który jeśli jest skuteczny, doprowadzi do nauczenia. Niestety nie zawsze taki jest - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się relaksować, żeby zdać maturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:07
Na początku czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. - W tym czasie warto pamiętać o relaksie. Przerwy są potrzebne po to, by odpowiednie informacje mogły nam poukładać się w mózgu - przekonuje psycholog Marta Szydłowska.
rozwiń zwiń