Rozkosze podniebienia. "Polska duma i smak"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 11:10
Powstaje pod osłoną nocy i cieszy nas smakiem od samego rana. - Polski chleb należy do światowej czołówki i cały czas powstaje w oparciu o tradycyjną recepturę - opowiada Starszy Cechu Piekarzy, Stefan Putka.
Audio
  • Polskie bochny - historia chleba polskiego, powszedniego (Klucz kulturowy/Czwórka)
W starożytnej Grecji znano około 50 przepisów na różnego rodzaju chleby, w średniowieczu piekarze wypiekali 9 głównych rodzajów chleba. W Polsce popularne są trzy gatunki
W starożytnej Grecji znano około 50 przepisów na różnego rodzaju chleby, w średniowieczu piekarze wypiekali 9 głównych rodzajów chleba. W Polsce popularne są trzy gatunkiFoto: Pixabay/condesign/dom. publiczna

Do najpopularniejszych gatunków chleba należą: żytni, pszenno-żytni, razowy. - Pozostałe modyfikacje to już kwestia gustów klientów albo położenia geograficznego - wyjaśnia gość Czwórki i nakreśla "chlebową" mapę Polski. 

Stefan Putka Od lat receptura polskiego chleba pozostaje bez zmian. Pojawiają się tylko nowe dodatki. Jak choćby ziarna, suszone pomidory, cebula, rodzynki

Jak się okazuje inne preferencje dotyczące pieczywa mają Ślązacy, a inne Wielkopolanie. - Ciekawym przypadkiem są też mieszkańcy Krakowa, którzy zajadają się bajglami. W innych miastach nie cieszą się one taką popularnością - dodaje Stefan Putka.

Gdzie przysmakiem są kajzerki, jak wygląda Muzeum Chleba na warszawskiej Pradze i na jakie stoły w świecie trafiają mrożone bochny z Polski - tego m.in. dowiesz się z nagrania audycji.   

***

Tytuł audycji: Klucz kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Stefan Putka (Starszy Cechu Piekarzy w Warszawie)

Data emisji: 22.10.2016

Godzina emisji: 15.15

kul/kd

Czytaj także

Wąsata historia Polski. Od szlachcica do hipstera

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:50
- Moda na wąsy pojawiła się w Polsce za Stefana Batorego. Wraz z żupanami i kontuszami jako efekt wpływów Wschodnich. Potem towarzyszyła nam m.in. w latach 80. ubiegłego wieku oraz w obecnym stuleciu - opowiada historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Husaria. "Skrzydlaci rycerze do zadań specjalnych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 10:00
Husaria przez dwa wieki dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem. - Była to zbrojna kawaleria walcząca z tarczami i kopią. Długość kopii dochodziła do 6 metrów i to właśnie wyróżniało tę formację na tle innych, istniejących wówczas wojsk - wyjaśnia Maciej Zaremba, dziennikarz portalu historycznego.
rozwiń zwiń