Historia stołu, przy którym "rodziła się przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 13:40
- Wydawało mi się, że nie ma nic ciekawego w oglądaniu stołu. Tymczasem co roku nie brakuje chętnych, krórzy przychodzą do Pałacu Prezydenckiego żeby go zobaczyć - opowiada Beata Chmiel. - Na pierwszy rzut oka wrażenie robi sam rozmiar, ale warto też pamiętać, że u podwalin tego okrągłego stołu leżała chęć dogadania się.
Audio
  • Historia najważniejszego stoły w Polsce (Klucz kulturowy/Czwórka)
Obrady Okrągłego Stołu
Obrady Okrągłego Stołu Foto: PAP/Jan Bogacz

Czytaj także
Warszawa Zamek Królewski 1200.jpg
Wszystkie tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie

Obrady Okrągłego Stołu to wydarzenie uznawane za jedno z najważniejszych w najnowszej historii Polski. Między innymi dzięki tym spotkaniom 4 czerwca 1989 roku odbyły się w naszym kraju pierwsze, częściowo wolne wybory. Okrągły Stół to jednak nie tylko historia negocjacji i politycznych decyzji, to także ciekawa historia samego mebla, który w ciągu dwudziestu dni został od podstaw stworzony przez zespół dwudziestu stolarzy. - Stół powstał w nieistniejących już Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych Henryków. Miał osiem metrów średnicy i mogło przy nim zasiąść jednocześnie 56 osób - mówi gość Czwórki. - Ale użyto go tylko dwa razy - dodaje i tłumaczy dlaczego.


Czytaj także
serial w labiryncie 1200.jpg
Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Gdzie można go dzisiaj oglądać? Czy odbywają się przy nim jeszcze jakieś ważne spotkania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Beata Chmiel (menadżerka kultury)

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Aleksandra Piłsudska. Jak poradziła sobie z życiem w cieniu Marszałka?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 18:00
- Przede wszystkim była sobą i zasłużyła na to, by mówić o niej Szczerbińska, Piłsudska, a nie tylko... żona Marszałka - mówi Katarzyna Droga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 na 100. Rycerze bez skrzydeł, ale z proporcami

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:50
Ta formacja była obecna na polach walk od XVI do XVIII wieku i dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem.
rozwiń zwiń