Polskie Radio
Section05
Aleksandra Piłsudska

Aleksandra Piłsudska, waleczna kobieta czynu [POSŁUCHAJ SŁUCHOWISKA]

"Pierścionek z tabliczką. Rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej" to słuchowisko, zrealizowane w Roku Aleksandry Piłsudskiej. Była jedną z kobiet – "ojców niepodległości". Słuchowisko na "Scenie teatralnej Trójki" zaprezentowaliśmy w 105. rocznicę powrotu Polski po 123 latach na mapę Europy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka pr poleca Tomasz Zacharewicz Aleksandra Piłsudska Józef Piłsudski Ewa Wiśniewska Marta Lipińska Joanna Pach-Żbikowska Tomasz Borkowski

Portret Aleksandry Piłsudskiej. Reportaż "Skromna Pani Marszałkowa" [POSŁUCHAJ]

Aleksandra Piłsudska była zuchwałą konspiratorką o znacznych zasługach dla odrodzenia polskiej państwowości, która w życiu politycznym pozostawała jednak w cieniu męża. Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Marszałkowej Piłsudskiej autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Aleksandra Piłsudska Urszula Żółtowska-Tomaszewska Józef Piłsudski pr poleca

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura

"Pierścionek z tabliczką - rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej". Premierowe słuchowisko [POSŁUCHAJ]

Jest to historia kobiety, dla której podstawowe wartości były wyznacznikiem jej wyborów. Jest to opowieść o dziewczynie, która nie uznawała kompromisów. Jest to słuchowisko, które ma przybliżyć postać jednej z najważniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku w kraju nad Wisłą. Aleksandra Piłsudska była nie tylko drugą żoną marszałka. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko historia Polski Aleksandra Piłsudska Józef Piłsudski historia Polski

Aleksandra Piłsudska - działaczka niepodległościowa i strażniczka ogniska domowego

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej - drugiej żony Józefa Piłsudskiego, działaczki niepodległościowej, która zmarła w Londynie dokładnie 60 lat temu, 31 marca 1963 roku. Była kobietą niezwykłej odwagi, która na początku XX wieku brała udział w akcjach zbrojnych PPS-u, a po wybuchu I wojny światowej służyła w Legionach Polskich jako komendantka kurierek legionowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Katarzyna Kobylecka Aleksandra Piłsudska Historia - ludzie