Stanisław Jędryka - reżyser polskich "Cudownych lat"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:50
W jego kinie nie było szybkiego montażu, niezwykłych efektów, magicznych gadżetów, a mimo to Stanisław Jędryka to mistrz filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.
Audio
  • Stanisław Jędryka - reżyser, który pokazał jak robić kino dla młodego widza (Klucz kulturowy/Czwórka)
Stanisławem Jędryka - twórca wielu filmów dla młodzieży
Stanisławem Jędryka - twórca wielu filmów dla młodzieżyFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Jędryka robił filmy o podwórkowych bandach, pierwszych miłościach i dzieciństwie spędzonym na trzepaku Maciej Jakubczyk 

Kultowe filmy jak "Wakacje z duchami", "Podroż za jeden uśmiech", "Do przerwy 0:1", "Stawiam na Tolka Banana" czy "Szaleństwo Majki Skowron" ukształtowały kilka pokoleń młodych widzów w czasach PRL-u . Jak zaznacza Maciej Jakubczyk, Stanisław Jędryka wypracował własny sposób pracy na planie z młodzieżą. - Nawet po tych kilkudziesięciu latach widzowie nadal wierzą w to, co dzieje się na ekranie. Bo nawet jeśli te filmy zestarzały się od strony formalnej, to gra młodych aktorów jest fenomenalna. To musi świadczyć o dużej swobodzie, którą dawał im reżyser. Nie było tam barier, nie było cenzury - przekonuje gość Czwórki.

Na ogłoszenie, że szukamy młodych ludzi do filmu, do parku w Chorzowie przyszło w ciągu dwóch dni ponad 4 tysiące osób. Interweniowała nawet milicja Stanisław Jędryka

Najbliższym reżyserowi obrazem był film "Do przerwy 0:1", ponieważ on też grywał w piłkę nożną. Jak ta dyscyplina wpisała się w twórczość Jędryki? Czy Karioka była pierwszą feministką w kinie dla młodego widza? Jak po latach widzowie na świecie reagują na filmy Stanisława Jędryki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maciej Jakubczyk (szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, szef Festiwalu "Kino dzieci")

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedyny taki "Rejs" w historii polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 18:00
19 października 1970 roku na ekrany kin trafił "Rejs" - jedna z pierwszych polskich fabuł zrealizowana metodą kompletnej improwizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adrian Panek: "Wilkołak" to film o początku i końcu pewnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:08
Jest lato 1945 roku. Grupa dzieci zostaje wyzwolona z obozu Gross-Rosen i umieszczona w prowizorycznym sierocińcu pośrodku lasu. Krótką sielankę przerwą niedługo kolejne kłopoty.
rozwiń zwiń