Adrian Panek: "Wilkołak" to film o początku i końcu pewnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:08
Jest lato 1945 roku. Grupa dzieci zostaje wyzwolona z obozu Gross-Rosen i umieszczona w prowizorycznym sierocińcu pośrodku lasu. Krótką sielankę przerwą niedługo kolejne kłopoty.
Audio
  • Reżyser Adrian Panek opowiada o swoim najnowszym filmie pt. "Wilkołak" (Hrapkowidz/Czwórka)
Reżyser filmowy i scenarzysta Adrian Panek
Reżyser filmowy i scenarzysta Adrian PanekFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Plakat promujący film "Wilkołak" w reżyserii Adriana Panka Plakat promujący film "Wilkołak" w reżyserii Adriana Panka

Tak zaczyna się akcja najnowszego filmu Adriana Panka pt. "Wilkołak", który 29 marca wejdzie do polskich kin. Na jego temat rozmawialiśmy z reżyserem, który gościł w studiu Czwórki. 

- Myślę, że okres powojenny nadal tak silnie działa na wyobraźnię filmowców, bo w pewnym sensie jest to dla nas Dziki Zachód. Moment przejścia, końca jednej cywilizacji i początku drugiej, a nawet wymiany kultur, jak to było np. w przypadku Dolnego Śląska, skąd pochodzę - mówił reżyser Adrian Panek.

- Historia stworzyła scenografię do opowiedzenia o czymś, co dzieje się na nowo, duże pole do stworzenia gatunku na granicy thrillera, mrocznej baśni i horroru. Zależało mi na osadzeniu tematu w kinie gatunkowym. Jego przesłanie pojawiło się, kiedy fabuła zaczęła się w nim układać - wyjaśniał.

To film o poszukiwaniu człowieczeństwa, o tym jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, żeby żyć Adrian Panek

Zobacz zwiastun

Kino gatunkowe ma w sobie coś z opowieści przy ognisku. Z myślenia o filmie w kategoriach baśni wziął się ten film Adrian Panek

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska rozmawiała z Lukasem Dhontem, reżyserem filmu "Girl".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Adrian Panek (reżyser)

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 14.08

ac/pg

Czytaj także

Gabriela Muskała o roli w "7 uczuć": to słodko-gorzka opowieść o dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:36
- To była niesamowita przygoda i jedno z piękniejszych zawodowych spotkań - mówiła Gabriela Muskała, która wcieliła się w jedną z ról w najnowszym filmie Marka Koterskiego "7 uczuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń