Filmy dla smakoszy. Przez żołądek do serca... kinomana

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 13:20
- W kinie jada się bardzo dużo afrodyzjaków. Zazwyczaj służą one jako gra wstępna, albo są ucztą dla podniebienia zarówno bohatera filmu, jak i widza - uważa dziennikarka filmowa Magda Maksimiuk.
Audio
  • Jak smakuje kino kulinarne? Opowiadamy o najciekawszych obrazach z jedzeniem w tle (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Smak curry to dowód na to, że życie jest jak hinduskie jedzenie - bogate w aromaty, smaki i kolory
"Smak curry" to dowód na to, że życie jest jak hinduskie jedzenie - bogate w aromaty, smaki i koloryFoto: mat. prasowe/Gutek Film

Romans w kuchni stworzył Peter Greenaway w filmie "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek". Georgina i Michael poznają się w restauracji należącej do męża kobiety. Ich namiętny romans rozgrywa się na zapleczu Le Hollandais za przyzwoleniem szefa kuchni. Od uroczystej kolacji rozpoczyna się także uczucie Anny i Williama w "Notting Hill". - W indyjskim "Smaku curry" bohaterowie zakochują się w sobie przez kulinarną pomyłkę. To zupełnie inne od europejskiego spojrzenie na kuchnię i na miłość - opowiada gość Czwórki.

W audycji opowiadamy o najciekawszych i najbardziej oryginalnych kulinarnych produkcjach filmowych. Zdradzamy, dlaczego w menu romantycznej kolacji we dwoje powinien znaleźć się tatar, która roślina określana jest mianem "bezwstydnicy" i w jakim filmie wykwintna francuska kolacja otwiera serca członków hermetycznej duńskiej społeczności.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magda Maksimiuk (dziennikarka filmowa)

Data audycji: 3.07.2016

Godzina audycji: 15.05

kul/ei

Czytaj także

Tilda Swinton i... lody dla krwiopijców

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 18:30
W filmie Jima Jarmuscha charyzmatyczna brytyjska aktorka wciela się w rolę wampirzycy. Nie tylko po mistrzowsku przeżywa emocje związane z jedzeniem, ale też sama kreuje nowe smaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Taty w kinie. Ojcowie, których chcielibyśmy mieć

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 13:00
- Po filmie "Chcę się żyć" usłyszałem z wielu ust mnóstwo ciepłych słów o mojej roli. Okazało się, że byłem świetnym ojcem, a to dla mnie jako aktora i taty, największe wyróżnienie - przyznaje Arek Jakubik.
rozwiń zwiń