Polskie Radio
Section05
ojcostwo

Mundial trwa. Jak budować z dzieckiem relacje dzięki sportowym pasjom?

Cały świat żyje teraz Mundialem i nawet jeśli nie żyjemy od meczu do meczu, to i tak temat Mundialu przewija się w mediach i wśród znajomych. W Strefie Rodzica zajmujemy się tym tematem od strony rodzicielskiej. Oglądając Mundial niekiedy organizujemy czas tak, żeby podczas transmisji dziecko mogło zająć się czymś innym, byleby tylko nam nie przeszkadzało. A może warto zrobić odwrotnie i zaprosić je do wspólnego celebrowania tego widowiska, opowiadając przy okazji, dlaczego sport jest ważny i że nie zawsze chodzi w nim o wyniki?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo ojcostwo czas wolny wychowanie radio dla rodziców Piłka nożna Strefa Rodzica

Jak być dobrym ojcem dzisiaj? Ojcostwo według najnowszych badać naukowych?

Aby być dobrym ojcem, nie wystarczy przeczytanie jednego z wielu poradników. Najpierw trzeba spróbować zdefiniować współczesnego tatę i opisać okoliczności, w jakich przyszło mu żyć. Znacznie różnią się one od tych, w których dorastali dzisiejsi ojcowie. Niepewność jutra podbijana przez echa wojny toczącej się w sąsiednim państwie, społeczne oczekiwania nakładane na mężczyzn, którzy mają być jednocześnie twardzi i wrażliwi, zaangażowani w pracę i zaangażowani w rodzinę. Ról mamy i taty nie regulują już sztywne konwenanse, ale określają je indywidualne kompetencje. To zaledwie kilka zmiennych, jakie mają wpływ na zagubienie wielu mężczyzn wchodzących w ojcostwo. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica ojcostwo rodzicielstwo radio dla rodziców

Jak być ojcem obecnym w życiu dziecka?

Bycie ojcem obecnym nie należy do najłatwiejszych zadań. To  właśnie o ojcach mówi się najczęściej, że są w życiu dziecka nieobecni, niewystarczająco obecni albo, owszem, obecni, ale w sytuacjach, które dobrze się kojarzą, unikając trudnych tematów. Wówczas to na matkę spada ciężar tematów trudnych oraz sytuacji, które nie należą do przyjemnych, a przez to nie tylko nie są doceniane, ale także burzą wizję matczynego ideału. Idealny w oczach dziecka zwykle jest tata, bo zagra w piłkę, zabierze na przejażdżkę rowerową albo na deser lodowy. Czy to wystarczy, by móc nazwać się ojcem obecnym? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców ojcostwo

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zobacz więcej na temat:  wakacje rodzicielstwo ojcostwo rozwój dziecka czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci

Projekt wydłużenia urlopu ojcowskiego. Kaleta: mężczyźni chcą partycypować w pierwszym okresie życia dziecka

- Gwarancja spokojnego zaopiekowania się rodziną w pierwszym okresie życia dziecka jest bardzo dobrą propozycją i dobrze, że o niej rozmawiamy i taką zamianę wprowadzamy - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości skomentował w ten sposób kwestię urlopu ojcowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA praca zatrudnienie rodzina urlop urlop macierzyński urlop wychowawczy ojcostwo społeczeństwo Bartłomiej Graczak Sebastian Kaleta dzieci

Dzień Ojca z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego celebrowania Dnia Ojca. Stacja zaprosiła wszystkie dzieci do udziału w całodniowej zabawie, związanej z tym wyjątkowym dniem. Najmłodsi słuchacze mogli składać życzenia swoim tatusiom oraz dedykować im wyjątkowe piosenki. Wystarczyło zadzwonić na skrzynkę głosową i zostawiać życzenia, które zostały wyemitowane na antenie stacji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam Podcast Strefa rodzica ojcostwo macierzyństwo czas wolny

Jak mimo zabiegania walczyć o tu i teraz? Forum Tato.Net

Czerwiec to zabiegany czas, w którym – choć zaczynają się wakacje – wiele spraw się kończy i trzeba wiele wysiłku, by je zamknąć. W tym czasie załatwiania spraw, trudno być tu i teraz i poświęcić chwilę najbliższym. Tu i teraz jest tematem niezwykłej ojcowskiej inicjatywy, która funkcjonuje już od wielu lat. Tato.Net organizuje regularne spotkania dla mężczyzn, którzy są ojcami. 11 czerwca odbyło się kolejne Forum Tato.Net, a jego podtytuł "Walcz o tu i teraz", będący jednocześnie myślą przewodnią, stał się inspiracją do najnowszej Strefy Rodzica, której gościem był muzyk, producent muzyczny i twórca zespołu Dzieci z Brodą, a także ojciec dwanaściorga dzieci – Joszko Broda.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks psychologia dziecięca ojcostwo rodzicielstwo wychowanie czas wolny

Wspólne odkrywanie ojcostwa. XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]

– Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... – mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców z różnych stron Polski wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się współcześni ojcowie oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka ojcostwo ojciec tata wychowanie dzieci dzieciństwo konferencja konferencje mazowieckie młodzież społeczeństwo warsztaty

Jak odnaleźć się w ojcostwie? XIII Międzynarodowe Forum Tato.Net

W ostatnich latach zaczęło powstawać coraz więcej poradników, blogów czy podcastów na temat ojcostwa, które wspierają mężczyzn w rodzicielstwie. Takie działania prowadzi również Inicjatywa Tato.Net, m.in. poprzez organizowanie Międzynarodowych Forum o tym samym tytule. Temat tegorocznej edycji, jakim jest "Uważność i Męstwo" przybliżył w "Strefie Rodzica" Dariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców ojcostwo

NASZ WYWIAD Uważność i męstwo tematem największego spotkania dla ojców w Europie. Zbliża się XIII Forum Tato.Net

- Ukazujemy ojcostwo jako pewien maraton, dotyczy to zarówno tej fazy, gdy dzieci są małe, chodzą do szkoły, są nastolatkami, później są dorosłe i same mają dzieci. Na Forum będą dyskusje i warsztaty dobre dla ojców na każdym z tych etapów - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dariusz Cupiał, współzałożyciel Fundacji Cyryla i Metodego, inicjator Tato.Net.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina POLSKA warsztaty ojcostwo dzieci ojciec dziecko rodzice wychowanie Przemysław Goławski

Spotkanie ojców o uważności i męstwie, czyli XIII Forum Tato.Net

Goście z Polski i świata, setki ojców i niewyczerpane źródło inspiracji. Organizatorzy i uczestnicy zgodnie przyznają, że Międzynarodowe Forum Tato.Net to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Forum odbędzie się po raz XIII, w sobotę 13 XI w Łochowie k. Warszawy. Temat spotkania to "UWAŻNOŚĆ & MĘSTWO. Walcz o tu i teraz!" Dzień wcześniej podczas uroczystej Gali MAX zostaną wręczone wyjątkowe nagrody – Statuetki MAX przyznawane w trzech kategoriach: ojciec, dzieło, instytucja. 
Zobacz więcej na temat:  ojcostwo Strefa Rodzica patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie

Jak współcześni ojcowie ćwiczą uważność i hartują męstwo? Forum Tato.Net

Kiedy znajdujemy się w nieznanej wcześniej sytuacji, nie do końca wiemy co robić i jak się zachować. Podobnie jest wtedy, gdy zostajemy ojcem i musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Szukamy wówczas informacji i wzorców w różnych miejscach oraz czerpiemy wiedzę od osób z otoczenia. Ojcostwo wymaga czasem łączenia także bycia czułym i zdecydowanym, wrażliwym oraz pewnym siebie. Nie bez znaczenia są także uważność oraz męstwo, czyli hasło tegorocznej XIII edycji Międzynarodowego Forum Tato.Net, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedzieli Jarek Kania z Ojcowskiej Strony Mocy, Michał Alicki znany jako Tata Szef oraz Krystian Hanke z Projektu Tatowanie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci ojcostwo Gwiazdkopisanie 2021 wychowanie